Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 14:51 Svátek: Nela Zítra: Blažej

TVOŘIVÉ KŘEHKÉ DUŠE Z RIAPSU UKÁŽÍ SVÉ PRÁCE V UFFU, VÝSTAVU DOPLNÍ AUKCE

článek vytvořen 25. 06. 2013, přečetlo si ho 1552 lidí

Trutnov - Deset měsíců se scházela a tvořila s klienty Stacionáře RIAPS sochařka a kurátorka Galerie Uffo Paulina Skavova. Výsledkem projektu Fragile - umění křehkých duší bude ve čtvrtek od 18 hodin vernisáž výstavy prací klientů, aukce a společenský večer, kterým provedou Halka Třešňáková a Tomina Jeřábek. Závěr bude patřit zpěvačce Blance Šrůmové a skupině Garden Party.


Projekt se koná k 20. výročí existence RIAPSu. „Rádi bychom naším projektem oslovili co nejvíce lidí, aby se duševní onemocnění klientů našeho stacionáře dostalo do povědomí veřejnosti,“ řekla nám v únoru sociální pracovnice Lucie Dolníčková. Dalším cílem je prostřednictvím umělecké tvorby pomoct lidem s duševním onemocněním.

Při výtvarných dílnách vedených Skavovou klienti stacionáře obrazy malované akrylem ve stylu art brut, dále velké objekty a tvůrci také pracovali s fotografií, tisky a koláží „Byla to pro mě velmi zajímavá a cenná zkušenost. Vnímám, že lidé se cítí ve Stacionáři dobře, že je o ně skvěle postaráno. Zároveň myslím, že naše setkání a tvorba pro ně byly v lecčems nové a otevřely prostor pro rozlet jejich křehkých duší. Společně strávený čas patřil mezi chvíle, kdy člověk cítí skutečný smysl své práce,“ uvedla Skavova.Projekt by měl ukázat nejen práce klientů, ale také jejich nadání i to, jak dokážou se svým onemocněním bojovat. „Chceme rovněž informovat veřejnost, protože se myslíme, že mezi lidmi existují rozmanité mýty o lidech s duševním onemocněním. Projekt by měl kromě jiného podpořit destigmatizaci lidí s duševním onemocněním.

„Myslím, že podobné aktivity jsou přesně to, co lidé s duševním onemocněním, ale i jinými hendikepy, potřebují. Rád chodím například do Oranžové kavárny a vím, že právě kontakt s okolím, nějaký společný zájem je to, co má smysl. A smysluplné věci rádi podporujeme,“ dodal ředitel Uffa Libor Kasík. Výstava v Galerii Uffo potrvá do 11. srpna.Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Paulina Skavova

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena