Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 13:01 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

SLON OPĚT ZMĚNIL BARVU. TEĎ JE RŮŽOVÝ, PODLE CHYSTANÉHO CIRK-UFFU

článek vytvořen 14. 05. 2013, přečetlo si ho 2720 lidí

Trutnov - Během roku něco takového u nás uvidíte jen jednou. Soubor nevšedních představení, v nichž účinkující jsou zároveň akrobaty, herci, žongléry či klauny. Prostě Cirk-Uff, jinak napsáno festival nového cirkusu. Podobně jako v předchozích dvou letech se i letos uskuteční během prvního červnového víkendu. Už nyní ale na něj upozorňují billboardy a také narůžovo natřený slon u silnice na Dvůr Králové.


Na tři dny (pátek 31. května, sobota 1. a neděle 2. června) se malebné ulice našeho města promění v centrum stále ještě mladého, ale velmi sledovaného uměleckého žánru, který oslovuje diváky originalitou a nezvyklou atmosférou. I když hned první ročník ukázal, že mnozí viděli nový cirkus prvně. „Před dvěma lety to byl pro řadu lidí tak trošku šok, ale veskrze pozitivní. Ještě před sebou vidím, jak roztodivné pohyblivé konstrukce či originální zahraniční performeři rozzářili lidem oči,“ vzpomíná ředitel festivalu Libor Kasík na první Cirk-Uff.

Ani letos zřejmě nebude reakce publika jiná. Na první pohled určitě osloví pohybové kreace, artistická vystoupení nebo výtvarné ztvárnění příběhu, neobvyklé kulisy či pomůcky. Při pozornějším sledování ale zaujmou zejména příběhy - jednou servírované publiku jako komedie, jindy ukázané coby drama. Programová nabídka je velmi pestrá.

„Letos je velmi těžké vyzdvihnout jedno konkrétní představení, ale samozřejmě se těším na sobotní show francouzského souboru La Meute. Nemohu ale nezmínit soubor Cirk La Putyka, který v Trutnově představí své poslední představení Risk. Z venkovních představení, která u nás máme zdarma, pak nelze opomenout Shake, Shake, Shake belgicko-španělského uskupení Paki Paya, jež na diváky působí přímo euforicky,“ říká Kasík.V podtitulu festivalu se objevuje slovo mezinárodní, ale hodně se prezentují právě domácí umělci. „Lidé uvidí, že v českém novém cirkusu nastává vývoj. Už to není jen o známé La Putyce, ale jsou ti u další. Na novém cirkusu je krásné i to, že ačkoliv se používají podobné výrazové prvky či prostředky, efekt je vždy jiný, představení přináší stále něco nového. Vidím to, když objíždím festivaly.
Vždy mě tam něco nového překvapí, a to už se v oblasti nového cirkusu nějakou dobu pohybuju. A ono překvapení chceme stále nabízet i na Cirk-Uffu,“ tvrdí Kasík.

CIRK-UFF (31. května - 2. června)
- festival nového cirkusu a pouličního divadla
- pořádá společenské centrum Uffo Trutnov
- ukáže 5 zahraničních a 8 českých souborů
- uskuteční se v ulicích, v Uffu i v šapitó
- nejzajímavější a nejnáročnější představení budou v šapitó a v Uffu
- pro začátečníky i pokročilé budou připraveny workshopy
- na páteční i sobotní večer se chystají hudební party
- vstupenky na placená představení se prodávají v inforecepci Uffa

A kde všude budou svérázní umělci po tři dny vystupovat? Na Krakonošově náměstí, na pěší zóně a před Uffem. „Nejzajímavější a nejnáročnější představení se uskuteční v šapitó a přímo ve společenském centru,“ tvrdí Kasík. Právě z jeho hlavy vzešel nápad na pořádání tak „odvázaného“ pouličního festivalu v jinak spíš konzervativním Trutnově. „Hned poté, co jsem se dostal do Trutnova, do Uffa, tak jsem věděl, že budeme dělat nějaký divadelní festival a že bude v ulicích, aby město žilo a zároveň aby samozřejmě ožilo i Uffo. Momentem, kdy jsem se rozhodl pro nový cirkus, bylo představení souboru La Putyka v listopadu 2010. Viděl jsem, jakým způsobem zapadlo do prostoru Uffa. Jak ho lidé přijali a zároveň jak protagonisté představení opakovaně reagovali pozitivně na ten prostor s tím, že je pro představení tohoto typu ideální,“ připomíná.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a archiv pořadatele 

NEJVĚTŠÍ LÁKADLA
LA MEUTE
Představení LA MEUTE
Francouzský soubor vtáhne diváky do svého světa protkaného smíchem i studeným potem, fyzickou komunikací překračující veškeré limity. Hraje si s vlastním strachem a k této hře vyzývá i diváky. Hrát může každý, ale doporučuje se hrát fér. Účinkující se vznášejí do osmimetrové výšky, nepochopitelně balancují, rituálně manipulují.CIRK LA PUTYKA
Představení RISK
Nejznámější čeští propagátoři nového cirkusu (a hlavní hvězdy předchozích ročníků Cirk-Uffu) se předvedou poprvé s mezinárodním obsazením. Slibují nové disciplíny, živou hudbu, projekce, ale i létající nože nebo šálek kávy v sedmimetrové výši. To vše v představení o risku, o tom, zda se s ním v životě setkáváme náhodně a jak nám komplikuje život.

PAKI PAYA
Představení Shake Shake Shake!

Vzdušná show s akrobacií na čínské tyči připoutá zraky diváků všech věkových skupin. Věčné a vděčné téma hledání ideálního partnera dává prostor pohlednému Tonymu, aby provedl falešnou dobrovolnici těmi nejdivočejšími akrobatickými kousky. Spektakulární, vtipná a extravagantní vzdušná show v rytmu disco, ve které není nic nemožné!CIRKUS MLEJN
Představení DYNAMO

Inscenace na pomezí tance, vzdušné a pozemní akrobacie v režii finské choreografky Ilony Jäntti. Fyzické pojednání o průsečíku sportu a umění. Momenty příprav, nekonečné zkoušky a všechno tisíckrát dokola. Sedm postav na pozadí nejrůznějších sportovních disciplín vytváří jeden tým. Jedině tak dokážou víc, než by svedl každý z nich sám.

(BRA)TŘI V TRICKU
Představení PLOVÁRNA
Známé duo Bratři v tricku (Adam Jarchovský, Václav Jelínek) se loni rozrostlo o Kristýnu Vlčkovou a vznikl soubor (bra)Tři v tricku. Plovárna čerpá inspiraci z Vančurova Rozmarného léta. Poetiku slavného díla převádí s lehkostí a jemnou groteskou do pohybové humoresky, v níž využívá cirkusových disciplín - žonglování, provazochodectví a párové akrobacie.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena