V tu dobu už ho ale sledovali městští strážníci na kamerách. „Jednu hlídku jsme zrovna měli poblíž, tak jsme ji za autem vyslali. Řidiče dostihla, případ s ním sepsala a předala ke správnímu řízení,“ uvedl zástupce velitele městské policie Radek Svoboda. Za nezaplacení parkovného ve výši pár desítek korun může šofér ve správním řízení dostat pokutu až několik tisíc korun.
Řidiči se někdy pokoušejí ze závorových parkovišť odjet přes obrubník. Ilustrační foto: kamery městské policie
Další fígl, jak se řidiči pokoušejí pláchnout bez placení, je pokus projet závorou ven těsně za jiným autem. Někteří to na strážníky zase zkoušejí s tím, že ztratili lístek a že proto mají být puštěni bez placení. „Tak to ovšem nejde. Je jasně dáno, že za ztrátu lístku se platí 500 korun. Takže řidič si musí v parkomatu za pětistovku koupit nový lístek a na ten ho pak závora pustí,“ vysvětluje Svoboda.
Parkovné v Trutnově není drahé. „Lidé z firmy Cross (výrobce závor pro Českou republiku - pozn. redakce) nám dokonce říkají, že z celé republiky tady u nás máme jasně nejlevnější parkovné,“ říká Svoboda. Například u Komerční banky se platí pouhých pět korun za půlhodiny. Většina parkovišť je navíc pod dohledem městských kamer, takže strážníci mají v případě přestupku k dispozici záběry, z nichž je dobře patrný přestupek, typ a poznávací značka auta a rovněž osoba řidiče. Tedy vše podstatné pro správní řízení.
Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz