Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 10:32 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

STŘEDEČNÍ RETRO: MIŠÍK OPRÁŠÍ 40 LET STAROU DESKU V NÁRODNÍM DOMĚ

článek vytvořen 08. 04. 2013, přečetlo si ho 1961 lidí

Trutnov - Dvojitý návrat do minulosti slibuje středeční pokračování festivalu Jazzinec. Hlavní hvězdou totiž bude legendární Vladimír Mišík, který zahraje už málem zapomenutou desku Kuře v hodinkách. A v málem už zapomenutém prostředí - v Národním domě.
Kuře v hodinkách - dodnes považované za jednu z nejlepších českých hudebních desek - oslavilo loni čtyřicetiny. Kvůli jubileu vyšla původní deska v reedici a také se dali opět dokupy členové bývalé formace Flamengo doplnění o muzikanty z kapely ETC. A vyrazili na koncertní turné, které pro velkou oblibu pokračuje ještě mimořádnými koncerty v letošním roce. Jeden z nich je nyní právě v Trutnově. „Kdyby před 41 lety nebyly hranice, deska Kuře v hodinkách by zřejmě oslovila i lidi za hranicemi republiky. Tak byla kvalitní. I dnes ji odborníci hodnotí velmi dobře. Jsem rád, že se takovou věc povedlo dostat i do Trutnova,“ řekl dramaturg Jazzince Tomáš Katschner.Album, v němž se setkal elektrický bigbít s verši Josefa Kainara v unikátní symbióze, dokázalo, že rock lze zpívat česky. A nyní ho uslyší i Trutnov. A vše nasvědčuje tomu, že to bude mimořádný zážitek. Také muzikanti se na něj připravují s pečlivostí. O víkendu si speciálně kvůli Jazzinci Mišík a spol. oživili a zopakovali většinu skladeb. „V sobotu dokonce proběhla zkouška celého koncertu, protože naposledy hráli v rámci podzimního turné, takže kvůli Trutnovu měli mimořádnou zkoušku. Evidentně jim záleží na tom, aby tady zahráli co nejlépe,“ pronesl Katschner.

Retro atmosféru koncertu dodá také prostředí - Národní dům. Před pár lety sice vyrostlo v Trutnově Uffo, ve kterém si muzikanti i posluchači rychle zvykli na moderní prostředí a zázemí. Ve středu bude ale ve společenském centru módní přehlídka a tak zažijí Mišíkovi fanoušci zajímavý návrat do prostředí, které už dnes jen sotva vyhoví požadavkům špičkových umělců, techniků i diváků. „Mě se to vlastně líbí. Bude to prostě retro večer se vším všudy. A možná si potom budeme ještě víc vážit Uffa s veškerým komfortem, který poskytuje,“ naznačil Tomáš Katschner.Středečnímu večeru mohou hned po Mišíkovi dodat patřičné „grády“ také čtyři mladí maďarští muzikanti z formace Special Providence. Dá se říci, že tito improvizátoři předvádějí jakýsi jazz s metalem. Odborníci to nejčastěji označují jako burácivý koktejl progressive fusion sršící moderním jazzem, vznosným artrockem i drum´n´bass. „Ambiciózní maďarský instrumentální kvartet se obloukem vrací do minulosti a představuje si, jak by zněli Mahavishnu Orchestra s Janem Hammerem kdyby vsadili na heavy metal,“ naznačil Tomáíš Katschner.

Hudební večer začne v Národním domě v 19 hodin. Jako první bude hrát Mišík, po krátké pauze a přestavbě pódia se předvedou Maďaři.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena