Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.09.2022
Přesný čas: 09:34 Svátek: Zlata Zítra: Andrea

HVĚZDOU FINÁLE NA JAZZINCI BYLA DRAVÁ FRANCOUZSKÁ ZPĚVAČKA MINA AGOSSI

článek vytvořen 24. 03. 2013, přečetlo si ho 2248 lidí

Trutnov - Nečekaně, ale zaslouženě se stala nejvíce obdivovanou hvězdou sobotního jazzincového finále Mina Agossi. Dravá bluesová pěvkyně z Francie dokonce u diváků tak trochu zastínila kytarového australského mága Franka Gambale. „Tak trochu se to dalo čekat. Věděli jsme o ní, že je úžasná a že umí publikum zvednout ze sedadel,“ prozradil dramaturg festivalu Tomáš Katschner.


Bluesová Agossi neskrývá africké kořeny. A v trutnovském Uffu doslova pustila do diváků něco, co většina lidí nečekala. Vystoupila jen s dvoučlenným doprovodem (bicí a kontrabas), ale oba nástroje skvěle doplňovaly její zpěv. „Ona svým hlasem jakoby zastala několik dalších nástrojů. Předvedla prostě úžasné věci,“ chválil Katschner.

A k tomu ještě její sobotní koncert ozvláštnil speciální host, o kterém ani pořadatelé Jazzince nevěděli - muzikant přezdívaný Sweet Gangster. „Nebyl hlášený, na pódiu vystupoval naprosto improvizovaně, bylo to o to úžasnější. A když k tomu přidáme divadelní vzdělání Miny Agossi, mělo její vystoupení obrovský švih, bylo to ohnivé až překvapivé vystoupení, které diváky prostě dostalo,“ uznal dramaturg. Také proto Mina Agossi jako jeden z mála hostů Jazzince zažila divácké ovace ve stoje. Podívejte se na ukázku.Po show francouzské zpěvačky se na pódiu rozhostil klid v podání australského kytaristy Franka Gambale a jeho formace The Natural High Trio. „Mina to byla pastva pro uši i oči. Frank to byla pastva jen pro uši. Divák se musel najednou zklidnit, aby si vychutnal ponoření tří nástrojů do sebe. Frank zahrál úžasně, i když v koncepci finálového večera nevyšel jako úplně největší hvězda,“ připustil Katschner.

Gambale je světovou kytarovou extratřídou. Je považován za stylově nenapodobitelného a zřejmě nejlepšího jazzového kytaristu současnosti. Vynalezl mimo jiné vlastní styl hraní. V Trutnově ho navíc doprovázeli další skvělí muzikanti - Alain Caron s šestistrunnou basovou kytarou a pianista Otmaro Ruiz. Podívejte se na ukázku.Finálový večer načal slovenský Radovan Tariška, který přetavil slovenský folklor do formy starého dobrého jazzu. Energicky do skladeb vystupoval hlavně pianista Benito Gonzales z Venezuely, který do klavíru místy doslova mlátil, ale v kombinaci s americkým kontrabasistou Essietem Okonem z toho vyšel zajímavý koncert. Škoda, že z rodinných důvodů nepřijel s Tariškou patnáctiletý slovenský bubeník David Hodek. I tak si ale příznivci jazzu přišli na své. Podívejte se na ukázku.Pauzy vyplnila novinka - muzikanti na druhém, menším pódiu. Po vzoru někdejší vedlejší scény, která bývala zvykem při předchozích finále v Národním domě, se nyní povedlo něco takového i v Uffu. „Jsme rádi, že to vyšlo a že se to líbilo. Bylo to příjemné oddychové pódium, z kterého se valila energie. Byla to prostě muzika, která vhodně vyplnila pauzy koncerty v hlavním sále.

Úplný závěr naopak patřil jihoafrickému kytaristovi a zpěvákovi Geraldu Clarkovi. Ten do Trutnova přivezl jakýsi rockový blues vyšperkovaný jedinečným hlasem špičkového zpěváka. Na basovou kytaru ho přitom doprovázel Lukáš Kytnar, zdejší muzikant, který prošel trutnovskou hudební školou a nyní cestuje coby profesionální muzikant po světě. Podívejte se na ukázku.FOTOGALERIE ZDE


Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Franta Hájek

 

JAZZINEC 2013

zbývající program
čtvrtek 28.3.2013
Pod hradem
BENSON MCGLASHAN JAZZ TRIO (USA,Can,Cz)
Jiří Moravčík


středa 10.4.2013
Národní dům
SPECIAL PROVIDENCE (HU)
KUŘE V HODINKÁCH – mimořádný koncert z nejlepší české desky - zahraje rocker Vladimír Mišík

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena