Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:18 Svátek: Nela Zítra: Blažej

MECENÁŠ JIŘÍ GRUND PODPOŘÍ PŘÍŠTÍ ROK 100 TISÍCI KORUNAMI GALERII UFFO

článek vytvořen 05. 12. 2012, přečetlo si ho 4381 lidí

Trutnov - „Snažíme se do regionu přinášet to nejlepší z českého výtvarného umění. O to se snaží také Galerie Uffo, proto jsem se rozhodl ji finančně podpořit. Přijde mi to logické,“ řekl podnikatel Jiří Grund mladší z Mladých Buků, který dnes v poledne právě v Uffu slavnostně podepsal s galerií smlouvu o partnerství. V příštím roce ji poskytne finanční příspěvek ve výši 100 tisíc korun.


„Smlouva bude prozatím podepsána na jeden rok a pak se uvidí. Je to začátek, myslím si, smysluplné spolupráce,“ uvedl Grund. Podle něj půjdou peníze zejména na výtvarné projekty, které jsou finančně náročně nebo na nákladnější instalace výstav významných autorů. „Tyto peníze jsou navíc, nad rámec rozpočtu Galerie Uffo,“ vysvětlil mecenáš.

Libor Kasík, ředitel Uffa, podporu podnikatelů velice vítá. „Pana Grunda jsme oslovili společně s kurátorkou Paulinou Skavovou, protože víme, že je to velký příznivec výtvarného umění. Ta finanční částka, kterou nám poskytne, je pro nás podstatná. Veřejný rozpočet požadavky kvalitní kultury nikdy nemůže plně pokrýt. Jsme tedy moc vděční, že se najdou tak osvícení lidé jako je pan Grund, kteří neváhají poskytnout své soukromé peníze na kvalitní umění, jak to udělal v našem případě,“ nechal se slyšet ředitel Kasík.Finanční podpora Galerie Uffo není jedinou mecenášskou aktivitou Jiřího Grunda. Například v listopadu minulého roku při galavečeru v souvislosti s projektem Jsme jiní Základní školy Sluneční v Hostinném vydražil v Uffu velkoformátový tisk Miami Ultra jednoho z nejznámějších současných umělců Federica Díaze. Vyvolávací cena tohoto díla byla 85 tisíc korun. Tyto peníze pomohly škole, kterou dlouhodobě podporuje, při stavbě nového hřiště.

V poslední době je to v Trutnově již druhý mecenášský počin, který podpořil výtvarné umění. V říjnu se stal generálním partnerem městské galerie známý trutnovský podnikatel Rudolf Kasper. Ten galerii poskytne významné finanční částky v příštích dvou letech. Mecenáštví tohoto typu nemá ve srovnatelně velkých městech v zemi patrně obdoby. „Je to jedině dobře a pro mě je to pozitivní zpráva. Je vidět, že tito podnikatelé jsou patrioti a že jim záleží na tom, aby byla ve městě prezentována kvalitní kultura,“ dodal Kasík.
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena