Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:15 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

NA NÁBŘEŽÍ STOJÍ KRYŠTOF, PŘED UFFEM LEŽÍ OVOCE A NA ÚŘADĚ SEDÍ MOUCHA

článek vytvořen 22. 06. 2012, přečetlo si ho 5730 lidí

Trutnov - Tři roky, tři autoři, tři generace umělců. To jsou vrcholy pomyslného trojúhelníku, který tvoří záměr městské galerie k uspořádání letošního ročníku výtvarného projektu Sochy do ulic. Včera byla při vernisáži trojice děl významných českých umělců představena veřejnosti na Dolní promenádě.


„Protože letos pořádáme tuto akci potřetí, tak jsme chtěli, aby zde byli tři autoři a sáhli jsme do tří sochařských generací naši české sochařské scény,“ potvrdila záměr ředitelka městské galerie Lucie Pangrácová, která vzhledem k rozměrům jednotlivých děl připustila, že šlo o mimořádně organizačně a technicky náročnou akci.

Její slova potvrzuje socha rožnovského loni předčasně zesnulého umělce Mariuse Kotrby. Jeho monumentální svatý Kryštof s Ježíškem na rameni je totiž 3,80 metru vysoký a váží 750 kilogramů. Tato postava ochránce poutníků a všech cestujících je veřejně vystavena asi naposledy.„Pravděpodobně najde kupce a už nebude možné ji tímto způsobem vystavit,“ řekla Pangrácová. Právě tato socha nadchla místostarostku Hanu Horynovou, která před třemi lety stála u myšlenky vystavovat objekty v ulicích města. „Nejvíce se mi líbí socha svatého Kryštofa. Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom sehnali dostatek finančních prostředků a ta socha v Trutnově mohla zůstat natrvalo,“ svěřila se místostarostka, která v projektu Sochy do ulic vidí možnost, jak dostat umění mezi lidi.

Střední generaci na výstavě zastupuje Tomáš Medek z Brna, který představuje své obří dílo Mandarinka a banán umístěné před Uffem. Umělec vychází ze struktury. Zvětšené plody ovoce jsou vystavěny ze sítí zvláštních siločar a jde přitom nahlédnout do nitra tvarů. „Mám rád průhled do objektů a do vnitřní struktury díla. S umístěním sochy jsem spokojen, protože bych rád svoje věci viděl ve spojení se současnou architekturou. Tady u Uffa se to splnilo,“ vysvětlil Medek.Patrně nejvíce zájmu i kontroverzí vzbuzuje práce mladého autora Michala Trpáka z Českých Budějovic. Ten na stěnu městského úřadu zavěsil třímetrovou zlatou mouchu, která se od začátku stala středem pozornosti fotoaparátů. Je to fascinující zvětšený biologický stroj. A jak reagovali někteří pisatelé na facebooku Trutnovinek? Většinou dost pestře.

„To je hnus,“ myslí si Michaela Mischelle Wallesch. Opak tvrdí Monika Menšíková: „Škoda, že tu nezůstane.“ Hella Hořínková zase tvrdí, že je to super, protože miluje všechno extravagantní. „Budova hnusná, moucha úžasná,“ tvrdí Bára Bartošová. Nebo podobné: Kéž by ten hnusnej barák snědla,“ přeje si Michal Rotter.

  Která socha ve městě se vám líbí nejvíc? Hlasujte v naší anketě!Městská galerie má se sochami do ulic plány i v budoucnu. Podle ředitelky Pangrácové ještě sice nejsou uzavřené, ale protože má tato akce pozitivní ohlasy, tak doufá, že se trochu rozroste. „Už teď je ale domluvená obrovská čtyřmetrová žlutá chobotnice mladého studenta Fakulty výtvarných umění v Brně Viktora Paluše,“ láká na další ročník ředitelka městské galerie.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena