Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:47 Svátek: Nela Zítra: Blažej

PUNKOVÁ DRUŽBA: BENJAMING BAND HRÁL VE FINSKU, TAMNÍ APPENDIX VE CHVALČI

článek vytvořen 04. 06. 2012, přečetlo si ho 2910 lidí

Trutnov - Zajímavou výměnu během jediného týdne zvládly dvě punkové kapely. Petříkovická formace Benjaming Band nejprve koncertovala ve Finsku. Tamní kapela Appendix po sedmi dnech oplatila stejnou mincí, když zahrála v sobotu na devátém ročníku Chvalečské hudební noci.

Finský Appendix ve Chvalči

Výměna tak trochu připomíná někdejší družební zájezdy. Muzikanti se poprvé potkali zhruba před sedmi lety v zemi tisíců jezer. Kamarádství pokračovalo a letos vyvrcholilo „odvetnými“ koncerty - Češi hráli venku jako první - asi před týdnem ve Finsku. „Opravdu jsme si to tam užívali. Koncert se nám docela povedl, byli jsme spokojení. Nominovali jsme se na velký festival v Pori, snad tam tedy příští rok poletíme zas,“ uvedl baskytarista kapely Olin Dlouhý.

V pátek se pro změnu finská formace letecky přesunula do Čech. Ve Chvalči odehrála koncert na malém multižánrovém festivalu v areálu tamního koupaliště. „Hráli jsme naše starší skladby, protože fanoušci je znají a mají to rádi. Ale promíchali jsme to i s několika novými písněmi. Bylo to super, na skvělém místě a hodně zábavné. Akorát nerozumím tomu, proč tady bylo tak málo lidí,“ prohlásil bezprostředně po koncertu lídr a zpěváky kapely Miki. Na festival totiž místo tradičních osmi set fanoušků přišlo jen dvě stě nejvěrnějších.


Dostat do Chvalče u Trutnova třicetiletou legendu evropského punkrocku sami pořadatelé označili za mimořádný úspěch. Finové ale pojmenování „zakladatelé punkrocku“ či „legendy“ důrazně odmítli. „Vůbec to tak nebereme. Připadáme si normální, prostě jsme lidi jako všichni ostatní,“ řekl Miki. Připustil však, že za třicet let jejich hudební kariéry se svět změnil. „Všechno je úplně jinak než tenkrát. Na to bych potřeboval minimálně dvě hodiny, abych to všechno vyjmenoval,“ dodal.

Festival ve Chvalči nezapřel své kořeny. Hned na úvod festivalu například Olin Dlouhý z Benjaming Bandu s ironií a nadsázkou potvrdil odpor punkerů vůči současným politikům. S nadsázkou a humorem fiktivně bývalému hejtmanovi volal s tím, že pro něj má dárek v krabici do bot. Z ní pak vytáhl sedmičku vína. „David Rath měl v krabici sedm a pod podlahou dalších třicet milionů korun. Lidi v tomhle státě jsou ožebračený od našich politiků a když nemaj co do huby, tak nebudou chodit ani za muzikou,“ připomněl Dlouhý ještě jednou nízkou návštěvnost chvalečské přehlídky.


Více fanoušků překvapivě nepřitáhla ani pražská undergroundová legenda Plastic People of The Universe. Jeden ze symbolů boje proti komunismu dorazil s Josefem Janíčkem a Vratislavem Brabencem. „Plastici jsou tady, a v dobré kondici. Škoda, že bez zakladatele Mejly,“ dodal Olin Dlouhý.
FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena