Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 13:36 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

CIRK-UFF OPĚT NABÍDL VYSTOUPENÍ SVĚTOVÉ KVALITY, PŘIŠLY TISÍCE LIDÍ

článek vytvořen 04. 06. 2012, přečetlo si ho 3103 lidí

Trutnov - Akrobati na dřevěných lavičkách, žongléři v tísni nebo klauni s neobvyklou tříkolkou. Takový byl víkendový Cirkuff. Druhý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu přilákal do centra tisíce lidí, představení v Uffu byla beznadějně vyprodaná.


Na letošním čtyřdenním Cirk-uffu vystoupilo dvanáct českých formací a čtyři zahraniční soubory. Většina představení se odehrála v ulicích města. Z Krakonošova náměstí šly hned dva průvody. V pátek odpoledne ho vedla originální tříkolka českého divadla Kvelb a v sobotu noci Amanitas. Atmosféru ohnivé show umocňovala výrazná hudba, kostýmy, make-up i choreografie.

Před Uffem pak účinkovala dvojice Cirkopitanga v romantickém dramatu neobvykle ztvárněném pomocí cirkusových prvků. Program v Uffu odstartovalo představení s živou hudbou UP’en Down od českého souboru Cirk La Putyka. To pracuje s myšlenkou, že každý má svého anděla strážného. „Vytvořili jsme si náš svět tak, jak si představujeme svět andělů kolem nás a okamžik odchodu člověka z toho světa,“ uvedl autor představení La Putyky Rostislav Novák mladší.Další dva večery patřilo podium Uffa francouzským umělcům z IETO. Jejich dřevěné lavičky a ukázka, co všechno se s nimi dá dělat, byly ústředním motivem hry. Byla to originální ukázka akrobacie a neverbální komunikační schopnosti herců. „Chtěli jsme si vyrobit vlastní stroj, na kterém by se dalo dělat provazochodectví. Postupně z toho vznikla toto představení s lavičkami,“ vysvětlili Francouzi.

Přiznali rovněž, že měli před svým prvním vystoupením obavy. „Když jsme viděli La Putyku, to množství lidí, perfektní organizaci a hodně děje, tak jsme měli trochu obavu, jak lidé z Trutnova přijmou naše divadlo, kde se toho tolik neděje a je to spíše klidnější představení. Ale dopadlo to dobře,“ potvrdili.

Novinkou druhého ročníku Cirk-uffu bylo šapitó, které vyrostlo na parkovišti u soudu. Nejčastěji v něm hrála čtveřice belgických žonglérů EA EO. Čtyři žongléři se před téměř dvoustovkou diváků museli opakovaně vypořádat se stále se zmenšujícím prostorem na scéně. Byla to přehlídka parádní žonglérské techniky a svérázného humoru.Stejně jako loni i letos zaujala i další představení, například pod širým nebem čeští Bratři v tricku s hrou Malíři 2 nebo švédské trio s minipříběhem Hold My Breath. K tomu patřily rovněž cirkusové dílny pro veřejnost, večerní koncerty a dj párty. „Je úžasné, že v takhle malém městě se takovému festivalu daří a je o něj zájem,“ uvedli francouzští umělci z formace IETO.

„Byl jsem tady loni a viděl jsem tu fantastická představení, krásnou atmosféru a jsem rád, že takové věci nemusí být nutně jen ve velkých městech. Není nutné vozit hvězdy typu dvacet lidí na scéně, ale stačí čtyři lidi, plovoucí podlaha a pár balónků a kuželky. Říkal jsem si, že to je fantastické. Baví mě, že lidé jsou svobodní a tvůrčí,“ doplnil Rostislav Novák mladší z La Putyky.
Program festivalu sestavovali pořadatelé trutnovského Uffa ve spolupráci s Cirqueonem - centrem pro podporu a rozvoj nového cirkusu v Česku. "Nejen, že se Cirk-uff zařadil mezi tuzemské festivaly nového cirkusu, ale hlavně jsme se zařadili do mezinárodní sítě festivalů. Ví se o nás a máme velmi hezké jméno, krásnou pozici. Mám radost, ža tady v Trutnově může festival být v takovém rozměru a že rok od roku roste. Věřím, že se máme na co těšit i příští rok. Už nyní máme v hledáčku některé soubory, myslím, že to bude pecka," naznačila Šárka Maršíková z Cirqeonu.  

AKTUÁLNÍ FOTOGALERIE ZDE

Denisa Gumbírová, Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl, MIchal Bogáň, Pavel Cajthaml
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena