Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 07:53 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

LANOVKA NA SNĚŽKU DNES JELA NAPOSLEDY, ZAČÍNÁ JEJÍ REKONSTRUKCE

článek vytvořen 13. 05. 2012, přečetlo si ho 1464 lidí

Pec pod Sněžkou - Turisté měli dnes poslední možnost nechat se vyvézt lanovkou na nejvyšší českou horu. Od pondělí už nebude kvůli rekonstrukci v provozu horní úsek lanové dráhy na Sněžku. Spodní se zastaví 2. září. Rozsáhlá rekonstrukce má být hotova na jaře 2014. "Dnes jsme kvůli silnému větru a mlze na horní části z Růžové hory na Sněžku jezdili až zhruba od 10:00. Mnoho lidí dopoledne volalo, jestli jsme v provozu. Turistů bylo nakonec poměrně hodně, a to i v sobotu, kdy bylo horší počasí," řekla ČTK pracovnice lanovky.
Lidé mohou od pondělí vyjet jen z Pece na Růžovou horu a odtud se k vrcholu vydat pěšky po často využívaném turistickém chodníku. Od září budou muset volit mezi méně náročnou, i když delší trasou z Pomezních Bud přes Svorovou horu a kratší, ale obtížnější cestou Obřím dolem. Existuje také varianta vyjet lanovkou z Velké Úpy na Portášky a jít pěšky přes Růžohorky a Růžovou horu na vrchol.

Výkopy pro novou dolní stanici a bourání horní stanice již začaly, naplno demolice začne 13. května. Ke snesení materiálu horní stanice stavbaři využijí kromě vrtulníku i současnou lanovku. Dělníci také začali se stavbou kanalizace dolní stanice lanové dráhy. Bude umístěna blíže k Peci pod Sněžkou.

Letos by měla stavební firma hlavně vybudovat hrubé stavby dolní a horní stanice. Stavba vlastní technologie lanovky, tedy sloupů, motorů a kabin, by měla přijít na řadu v roce 2013. Do provozu by nové zařízení mělo být uvedeno na jaře 2014. Technologii lanovky dodá italská firma Leitner. Celkem by město Pec pod Sněžkou mělo za lanovku zaplatit 299 milionů korun bez DPH, z nichž zhruba 70 procent uhradí dotace z fondů EU.

Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 zhruba na 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.

Pavel Dosoudil
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena