Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:49 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

PO JARNÍ ODSTÁVCE SE DNES RÁNO ROZJELA LANOVKA NA SNĚŽKU

článek vytvořen 28. 04. 2012, přečetlo si ho 1398 lidí

Trutnov - Po pravidelné jarní údržbě dnes ráno zahájila pravidelný provoz lanovka z Pece pod Sněžkou na vrchol Sněžky. Kvůli silnému větru je však v provozu pouze spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu. ČTK to dnes řekla pracovnice lanovky.
Pro návštěvníky Krkonoš je to v těchto dnech poslední šance využít k cestě na vrchol Sněžky lanovku, protože kvůli stavbě nové lanové dráhy 13. května skončí provoz horního úseku mezi Růžovou horou a Sněžkou. Spodní úsek stávající lanovky bude v provozu až do 2. září. "Slunečné počasí přilákalo hned po ránu desítky zájemců o cestu lanovkou, už tu stojí fronta," řekla před 09:00 pracovnice lanovky.

Na hřebenech Krkonoš leží podle informací horské služby zhruba 138 centimetrů sněhu, dnes ráno teploty dosáhly 10,5 stupně Celsia a na vrcholcích hor je jasno. V lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Milovníci lyžování mohou využít vleky v areálu na Horních Mísečkách, které budou v provozu až do 1. května.

Stavbaři letos plánují začít stavět novou dolní stanici nové lanovky, která bude blíže k Peci pod Sněžkou a demolici horní stanice lanovky. Stavba vlastní technologie lanovky, tedy sloupů, motorů a kabin, přijde na řadu v roce 2013. Do provozu by nové zařízení mělo jít na jaře 2014. Celkem by město Pec pod Sněžkou mělo za lanovku zaplatit 299 milionů korun bez DPH. Z nich zhruba 70 procent uhradí dotace z fondů EU.

Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane 250 lidí. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších.


ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena