Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:02 Svátek: Nela Zítra: Blažej

ČOV DVŮR MÁ NOVÉHO PROVOZOVATELE, ČISTIČKA POJEDE DÁL

článek vytvořen 12. 04. 2012, přečetlo si ho 1172 lidí

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem má od středy nového provozovatele, který by měl zajistit pokračování čištění městských odpadních vod. Situace ze začátku února, kdy čistička nepracovala a městské splašky tekly přímo do Labe, by se opakovat neměla. ČTK to dnes řekl jednatel bývalého provozovatele čističky, firmy WWTP DKNL, Aleš Morávek.
Společnost WWTP DKNL podle něj přestala čističku provozovat, protože neměla peníze na úhradu nájmu majiteli čističky, společnosti Evorado Import. Vlastník Evorada Import Ivo Konejl ČTK potvrdil, že jeho firma nového provozovatele již našla. Jeho jméno zatím nesdělil. Zdůvodnil to tím, že dosud nejsou uzavřeny všechny formální náležitosti, například vydání povolení k provozování čističky pro nového provozovatele.

Podle Morávka firma WWTP DKNL již požádala krajský úřad o zrušení svého povolení k provozování ČOV a naopak nový provozovatel si požádal o vydání takového povolení. Morávek odhadl, že celý úřední postup by mohl trvat asi dva týdny. "Po tuto dobu čištění zajistíme," uvedl Morávek.

Firma WWTP DKNL na začátku února kvůli sporu s radnicí o cenu čištění na více než dva dny přerušila čištění a městské splašky tekly do řeky. Firma obnovila čištění poté, co jí město zaplatilo dvě mimořádné zálohy na listopad a prosinec 2012 v celkové výši 3,3 milionu korun. Firma WWTP DKNL tvrdí, že měsíční náklady na čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu. Společnost od města dostávala 1,67 milionu Kč měsíčně.

Firmě za poslední roky prý vznikl deficit kolem 120 milionů korun. Svých nároků vůči městu firma podle Morávka vzdát nehodlá. "Soudní spory chceme dotáhnout do konce. Naše nároky chceme získat," řekl. Město více peněz provozovateli hradit odmítá, protože údajně nezná přesnou kalkulaci ceny.

Vedení radnice ve svém prohlášení změny na místě provozovatele označilo za pokračování machinací s provozem čističky. Město připomnělo, že dosud k dohodě o výši plateb za čištění nedošlo a nestanovil ji ani žádný státní orgán. "Proto i nadále nebudeme akceptovat jednostranné požadavky provozovatele na platbu za čištění odpadních vod a bude postupovat dle nařízení vodoprávního úřadu," uvedla radnice. Vodoprávní úřad stanovil městu pro platby zálohu za čištění vod ve výši 1,67 milionu Kč měsíčně.


Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena