Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 04.02.2023
Přesný čas: 22:20 Svátek: Jarmila Zítra: Dobromila

SE SYMFONICKÝM ORCHESTREM Z ROUDNICE ZAZPÍVÁ V SOBOTU ŘEDITEL UFFA KASÍK

článek vytvořen 10. 04. 2012, přečetlo si ho 1684 lidí

Trutnov - Dalším mimořádným počinem Společenského centra Uffo bude tuto sobotu (od 19 hodin) koncert Symfonického orchestru z Roudnice nad Labem. A to nejen proto, že jako sólista s ním vystoupí právě ředitel Uffa Libor Kasík. Orchestr totiž bývá častěji označován jako salónní. Navíc jeho dirigentem je Ondřej Šedivý, který část dětství prožil v Trutnově.
Co si mají lidé představit pod pojmem salónní orchestr?
Je to v podstatě zmenšený symfonický orchestr, který se specializuje na vyšší populár a hudbu secesní a operetní. Tak i náš orchestr v roce 2000 vznikl. Jenže za dvanáct let existence se posunul někam jinam, takže dnes z původních dvaceti zakládajících členů vystupuje někdy jako salónní, ale někdy až v pětačtyřiceti lidech, takže jako symfonický a hraje operní věci, vážnou muziku.Kde se v Roudnici se 14 tisíc obyvateli našlo 45 muzikantů do symfonického orchestru?
V orchestru hrají žáci roudnické základní umělecké školy, její absolventi a učitelé, dále studenti konzervatoří. A hrají v něm také děti, které jsme vychovali a chytli se v profesionálních orchestrech. Proto ten orchestr je stále větší a můžeme volit lepší repertoár, protože někdo, kdo tu třeba ve třinácti letech začal a dnes je v profesionálním symfonické orchestru, tak stále hraje i s námi.

S čím tedy přijedete do Trutnova?
Zahrajeme nikoliv jako salónní, ale ve velké obsazení, tedy jako klasický symfonický orchestr. Budeme mít zpěváky - sólisty a jedním z nich bude právě ředitel Uffa Libor Kasík. Sopranistku budeme mít z Roudnice.

Co zahrajete za skladby?
První polovina koncertu bude založena více symfonicky. Z opery budou slyšet árie od Verdiho, Pucciniho, budou tam melodie z Čajkovského baletu Labutí jezero, Dvořákův Slovanský tanec číslo 1. Taková klasika, řekněme světový romantismus. Druhá polovina večera bude patřit hudbě secesní a éře vídeňského valčíku. Budou tam skladby rodiny Straussů, melodie z Cikánského barona a slavný Radeckého pochod.

Podle jakých kritérií jste vybírali repertoár pro trutnovský koncert?
Tak aby byl zajímavý pro co nejširší divácké spektru, aby si každý z posluchačů v koncertu našel, co ho zajímá. Proto hrajeme více drobných skladeb. Na programu jich máme třináct. Stavíme repertoár tak, a hrajeme takovou klasiku, aby to nebylo vždy sto procent nového, ale zhruba dvě třetiny něco známého, aby si posluchač řekl: Jo to znám, to už jsem někde slyšel.

Jaký máte vztah k Trutnovu?

Prožil jsem tam prvních sedm let svého života, v Trutnově jsem chodil do první třídy, dodnes tam mám rodinu a pravidelně tam jezdím. Jsem z padesáti procent Trutnovák.Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: archiv orchestru

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena