Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:19 Svátek: Nela Zítra: Blažej

ŠPITÁL MĚL LONI VYROVNANÝ ROZPOČET, NEMOCNICE V JINÝCH OKRESECH MĚLY ZTRÁTU

článek vytvořen 14. 02. 2012, přečetlo si ho 1913 lidí

Trutnov - Velmi dobré ekonomické výsledky podle předběžných čísel vykázala loni Oblastní nemocnice Trutnov. Jako jediný špitál v okresních městech hradeckého kraje totiž nebyla ve ztrátě - měla vyrovnaný rozpočet. Pro srovnání v Rychnově měli ztrátu 11 milionů, v Jičíně 6,5 milionu a v Náchodě 7 milionů korun.
Se ziskem naopak skončilo hospodaření královédvorského špitálu (830 tisíc korun). Celková ztráta holdingu, nemocnic a Královéhradecké lékárny tedy je asi 15 milionů korun. Je to stejný výsledek jako v roce 2010. Nicméně původně se počítalo, že hospodaření skončí v minusu 72 milionů korun. Navíc výnosy nemocnic meziročně stouply o zhruba 4 procenta proti plánu.

„Nemocnice dokáží léčit levněji a přitom více. Díky centrálním nákupům léků a spotřebního materiálu se daří stabilizovat a snižovat ceny. Holding je solidním obchodním partnerem a dokáže, společně s nemocnicemi, vyjednat při nákupech výhodné ceny. To snižuje jejich výdaje,“ řekl ředitel krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.

Krajský provozní příspěvek do nemocnic loni činil celkově 201 milionů korun, což je stejně jako v roce 2010. Letošní krajský příspěvek by měl být stejný. „Provozní příspěvek kraje do nemocnic je již třetím tokem stejný, nemocnice dlouhodobě hledají vnitřní rezervy k zefektivnění svých provozů.V letošním roce si navíc si musí poradit s nenadálými výdaji, jako je vyšší DPH, zvyšování mezd pracovníků, především lékařů, nárůst cen energií,“ doplnil ředitel Scháněl.

Kraj řídí čtyři oblastní nemocnice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a Jičíně a městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem.

(pac, tz - dio)
 

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena