Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:37 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

NA HŘEBENECH KRKONOŠ VÁL ORKÁN, LANOVKA NA SNĚŽKU NEJEDE

článek vytvořen 16. 12. 2011, přečetlo si ho 2358 lidí

Trutnov - Hřebeny Krkonoš dnes zasáhl silný vítr, který v nárazech dosahoval až síly orkánu. Například na Labské boudě kolem poledne foukalo rychlostí přes 127 kilometrů v hodině. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. ČTK to řekl Jiří Jakubský z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Kvůli vichřici nejede horní úsek lanovky na Sněžku.
Na celém Trutnovsku začalo hustě sněžit a na silnicích se vytvořila ujetá vrstva sněhu. Na horách by mohlo napadnout až 40 centimetrů sněhu. "Problémy začínají mít řidiči v okolí Vrchlabí, Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna, ale i na silnicích v nižších polohách, například mezi obcemi Mladé Buky a Rudník ve směru od Trutnova na Vrchlabí," informoval odpoledne ČTK mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Pohled z webkamery Humlnetu v Peci pod Sněžkou 
Pohled z webkamery Humlnetu v Peci pod Sněžkou

V Peci pod Sněžkou sněžilo a mnoho turistů zájem o výlet lanovkou na nejvyšší českou horu nemělo. "Jedeme jen do stanice na Růžové hoře. Od rána přišlo asi deset lidí, nahoře je mlha," řekla ČTK pracovnice lanovky. Turistům dnes nesloužil ani bufet v horní stanici lanovky. Kdo se chtěl občerstvit a ohřát, mohl najít azyl v objektu polské boudy na vrcholu hory.

Meteorologové upozorňují na to, že silný vítr bude na hřebenech hor vát i v noci na sobotu, přičemž stále bude v nárazech dosahovat až síly orkánu. Zeslábnutí větru se čeká až v sobotu. Jeho rychlost na hřebenech hor by pak měla dosahovat až 90 kilometrů v hodině. V noci na sobotu a v sobotu dopoledne hrozí v polohách nad 600 metrů nad mořem tvoření sněhových jazyků, na horách i závějí, varovali meteorologové.

Pohled z webkamery Humlnetu na Sněžce
Pohled z webkamery Humlnetu na Sněžce

Mimo nejvyšší polohy hor dnes zatím vítr moc silný nebyl. Například ve Vrchlabí či v Hradci Králové se jeho rychlost dnes dopoledne pohybovala do 40 kilometrů v hodině.

Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena