Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:55 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

LANOVKA NA SNĚŽKU BUDE NAPÁJENA Z NOVÉ TRANSFORMAČNÍ STANICE

článek vytvořen 07. 11. 2011, přečetlo si ho 1466 lidí

V Peci pod Sněžkou bude postavena nová transformovna, provedena přeložka vedení vysokého napětí a posílen výkon. Transformovna vyroste vedle dolní stanice lanové dráhy na naši nejvyšší horu Sněžku (1602 metrů) a bude ji i napájet.
Pro plánovaný projekt nové lanové dráhy na nejvyšší horu Krkonoš budou nutné i úpravy na energetickém zařízení. Kromě stavby transformační stanice bude přeloženo 1,7 kilometrů vedení vysokého napětí směrem od dolní stanice lanové dráhy na Růžovou horu, kde bude současně posílen výkon stávající trafostanice a zvýšena kapacita distribuční soustavy.

Rekonstrukce a veškeré technické i stavební práce patří k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoluje použití těžké techniky. Materiál se musí dopravovat složitě, v některých případech nám pomáhá i letecká technika, vrtulníky. Naši pracovníci často bojují i s nepřízní počasí.Celková rekonstrukce, která posílí spolehlivost dodávky elektrické energie a minimalizuje poruchovost v této horské lokalitě, bude dokončena v září příštího roku. Během roku 2014 by transformovna měla začít napájet novou lanovku, která vede přes Růžovou horu až na vrchol ve výšce 1602 metrů.

Nejvyšší hora v České republice se pyšní nejvýše položenou trafostanicí v Čechách. Energetické zařízení Skupiny ČEZ si můžete prohlédnout přímo proti lanovce. Jeho kompletní rekonstrukce proběhla v roce 2005. Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, Českou boudu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně. Technologii energetického zařízení si návštěvníci mohou prohlédnout proskleným průzorem ve dveřích při průchodu stanicí lanovky a sami se tak přesvědčit o jeho funkčnosti.

Skupina ČEZ provozuje v regionu 33 tisíc kilometrů vedení a energii dodává do více než 674 tisíc odběrných míst.

Šárka Beránková
mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena