Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 07:50 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

ZA KRÁDEŽE VLÁČKŮ ULOŽIL VRCHNÍ SOUD TRESTY OD DVOU DO 6,5 ROKU VĚZENÍ

článek vytvořen 28. 06. 2011, přečetlo si ho 2376 lidí

Trutnov - Za krádeže stovek železničních modelů za zhruba šest milionů korun uložil dnes odvolací pražský vrchní soud čtveřici mužů tresty od dvou let do 6,5 roku vězení. Zmírnil tak rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, který zlodějům v lednu vyměřil tresty od tří let do 8,5 roku. Muži se ke krádežím částečně přiznali.
Na 6,5 roku půjde do vězení Petr Velký, který se účastnil všech krádeží. Jeho hlavní spolupachatel Pavel Švrčina dostal o rok mírnější trest. Libor Žihala, který se podílel pouze na zhruba pětině trestných činů, stráví ve vězení 2,5 roku. Dvouletý trest pak soud udělil Romanu Žlebkovi. Všechny muže poslal odvolací senát do věznice s ostrahou, v minulosti již totiž byli trestáni.

Policista Jiří Prouza se zadrženým lupem 

FOTOGALERIE UKRADENÝCH VĚCÍ ZDE

Zloději například vykradli prodejnu vláčků v Německu, čímž způsobili škodu více než 2,5 milionu korun. Modely za téměř půl milionu si pak odnesli z Vagonářského muzea ve Studénce na Novojičínsku, kam se vloupali v srpnu 2008. Vláčky pak prodali na burze.

V červenci 2009 vyloupili také Železniční muzeum v Lužné na Rakovnicku. Mezi ukradenými exponáty byl i model parní lokomotivy z období Rakousko-Uherska v měřítku 1:20. Hodnotu tohoto modelu stanovil znalec na 600.000 korun. Soudce prvoinstančního soudu pak vyčíslil částku dokonce na 1,5 milionu, protože modelář prý při jeho výrobě strávil nepředstavitelné množství vysoce odborné jemné práce. Soudcův postup však dnes odvolací senát neschválil.

VIDEO ZE ZÁŘÍ 2009


Senát uložil mužům tresty v dolní polovině trestní sazby. "Škoda, kterou způsobili, pouze o málo přesahuje hranici pro škodu velkého rozsahu," uvedla soudkyně Jana Kurešová. Tresty, které jim udělil prvoinstanční soud, označila za nepřiměřeně přísné.

Velký a Švrčina byli podle žalobce fanoušky železničních modelů a v modelech se vyznali. Zatímco průmyslově vyráběné vláčky dál prodávali, unikátní kusy si Velký nechával. Část ukradených modelů se podařilo vrátit původním majitelům. 

čtěte také: POLICIE CHYTILA GANG, KTERÝ UKRADL MODELY ZA 6,5 MILIONU

ČTK
Foto: Zbyněk Kačer
Kamera: Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena