Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 14:58 Svátek: Nela Zítra: Blažej

ADAMEC: DÁLNICE DO POLSKA NESMYSL? TAKOVÉ TVRZENÍ POVAŽUJI ZA ŠPATNÝ VTIP

článek vytvořen 09. 06. 2011, přečetlo si ho 3580 lidí

Trutnov - Šokem je pro mnoho místních nově prezentovaná analýza pražských a bruselských expertů. Výstavba dálnice D11 je v ní označena jako nedůležitá a v žebříčku silničních a dálničních priorit umístěná hodně hluboko. Podle čtvrtečního vydání Mladé fronty Dnes dokonce naznačuje, že dálnice až k polské hranici není potřeba.
S takovým tvrzením nesouhlasí trutnovský starosta Ivan Adamec, který za dokončení dálnice k Lubawce léta bojuje. "Výstup z té komise bruselských expertů považuji za špatný vtip," konstatoval v rozhovoru pro Trutnovinky.

Co si myslíte o konstatování, že dálnice do Polska de facto není potřeba?
Za prvé bych chtěl říct, že to není dálnice do Polska, ale do Evropy. Za druhé nevím, kde se tito „experti“ vyskytli a o co jim jde. Jestli o šetření peněz nebo o to, aby způsobili pozdvižení. Přece dálnice D11 se od počátku budovala s tím, že se napojí na Evropu a že neskončí někde u Hradce Králové. Je to součást severojižního propojení mezi Skandinávií a Chorvatskem či Itálií. Pro nás to znamená velmi rychlé napojení regionu, České republiky, na hlavní tah na východ. A samozřejmě zlepšení jízdy na západ, ale přece další rozvojové trhy jsou na východě. My k nim máme nějakých 140 kilometrů a někdo v Bruselu se ozve a je to najednou vše jinak. Mám obavu, že to jsou asi nějaké politické hrátky. Ať se oni „experti“ jdou podívat, jak to vypadá na silnici smrti. Ať vidí, že ten provoz tady je a náhradní trasa neexistuje. A to nemluvím o rozvoji regionu. Pokud tu nebude dálnice, tak takový rozvoj to nebude.Zaznělo od expertů něco, v čem mají nějaký významný argument?
Jejich argumenty jsou úplně mimo. Mě to připadá, jako že od někdo stolu rozhoduje něco, co by se nemělo. Typicky bruselský přístup.

Poláci k tomu podle vás mají správný přístup?
Pokud vím, tak oni staví. Vždyť už tady přeci existují nějaké podepsané smlouvy! Já prostě tvrzení bruselských expertů považuji za výkřik do tmy. Přijde mi to, jak když někdo chce stavět tu dálnici jinde.

Byli jste jako město informováni, že nějaká taková analýza vzniká?
Ne. S námi se o takové věci nikdo nebaví. V minulosti tu už byla spousta materiálů, které už dnes třeba neplatí nebo se zahodily. Nevzpomínám si, že bychom byli k něčemu v tomto duchu vyzváni a nevím, že bych něco takového četl.

Někteří Trutnované mají obavy, že po takovém tvrzení v tisku je s dálnicí konec. Jak to vidíte vy?
Ať se na to lidé dívají optimisticky. Takových zbytečných analýz se záhadnými vstupy a záhadnými výstupy byla a bude ještě celá řada. Bohužel.

Jaké má Trutnov, případně místní sdružení pro dálnici D11, možnosti situaci zlepšit?
Moc těch možností nemáme. Hlavním nositelem je nyní kraj, protože dálnice je možností pro rozvoj bývalého východočeského kraje. Říká se, že Evropa je společenství regionů, tak by se mělo hájit tvrdě, že bez dálnice to tady není možné. Toto propojen přes Lubawské sedlo je jediné možné.

Odhadněte, kdy podle vás bude dálnice do Polska?
Já už se neodvažuju hádat. Nevidím to optimisticky. V Evropě nejsou peníze.

Z úzkého pohled města Trutnova, vadí vám, že tady dálnice chybí?
Největší problém, a strategický plán to zmiňuje, je dopravní napojení Trutnova. Tady není normální silnice první třídy. Ta současná je v dezolátním stavu už několik let. Když zamíříte na Výšinku a nepojedete terénním autem, tak musíte jet hodně pomalu.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena