Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:40 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

DĚTI DNEŠNÍ RYCHLÉ DOBY SE DOST DIVILY, ŽE AKČNÍ MALBA ALEŠE LAMRA BYLA TAK RYCHLÁ

článek vytvořen 28. 04. 2011, přečetlo si ho 2479 lidí

Trutnov - Na zemi, uprostřed Galerie Uffo, ležely ve čtvrtek dvě rozměrné sololitové desky. Jedna pokrytá červenou, druhá zelenou barvou. Obě čekaly, až přijde malíř Aleš Lamr, který zde má až do 17. května výstavu Kosmické teritorium, a vytvoří z nich obrazy. Mezitím do galerie vstoupily zvědavé děti ze základní umělecké školy, aby se na vlastní oči přesvědčily, co to je akční malba.
Děti se usadily na podlahu, vzaly do rukou složku s výkresy a vyčkávaly, co se bude dít. „Za chvíli tady bude Alešem Lamrem předvedena akční malba, která je unikátní také tím, že tady v Uffu má premiéru. Navíc rovněž tím, že vzniknou dva velké obrazy, které budou umístěny na rubu dvou obrazů visících na skleněných stěnách,“ uvedla kurátorka Paulina Skavova.


Malíř Aleš Lamr vytvořil dnes odpoledne v Galerii Uffo akční malbou dva velké obrazy.

To už k velkým „plátnům“ přistoupil umělec v bílé kombinéze vyhlížející jako pracovník jaderné elektrárny, v kelímcích rozmíchal barvu a pustil se do díla. Během velmi krátké doby, kdy barvy vychrstl na plochu obrazů, vznikly abstraktní kompozice, které malíř podepsal svým jménem. „To je všechno,“ řekl překvapeným dětem malíř.

Oba obrazy Lamr věnoval Uffu. „Dá se říci, že ta malba byla připravená a splnila můj záměr. Spíše se povedla na té červené ploše,“ komentoval svá díla Lamr. Dětem, ač narozeným do rychlé, hektické doby, se sice díla líbila, ale považovaly výtvarný proces za příliš rychlý. „Moc se mi to líbilo, ale bylo to hodně rychlé. Čekala jsem, že to bude trvat tak patnáct minut, a trvalo to sotva několik vteřin,“ nechala se slyšet jedna ze žaček trutnovské „zušky“.


Na "rychlá" díla umělce se přišly podívat děti z trutnovské základní umělecké školy.

Umění akční malby vzniklo ve druhé polovině 40. let minulého století ve Spojených státech amerických. Přestože je tedy stará více než pětapadesát roků, je stále v české kotlině překvapivá i na začátku druhého desetiletí 21. století. Okamžitý výsledek Lamrových nových obrazů, které budou po zavěšení vidět i z ulice, byl velmi působivý. Pro mnohé z účastníků překvapivý, v dobových souvislostech však dostatečně akční v kontextu rychlé doby.FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Macek, kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena