Na druhé straně tohoto svého obrazu namaluje malíř Aleš Lamr akční malbu.
Podle ní tato akce spadá do celkové dramaturgie Uffa, která mimo jiné spočívá v tom, nalákat tvůrce různých uměleckých žánrů a spolupracovat s nimi na aktivitách, které jsou prostoru galerie ušity na míru. „Takto spontánně vznikla i tato akce. Jde nám také o živé integrování lidí do prostoru galerie. Navíc budou mít Trutnované možnost vidět, jak takový obraz vzniká,“ uvedla Skavova.
Také na druhém protilehlém obrazu vznikne také malba. Na své si pak přijdou i diváci z ulice.
Malování obrazů by mělo být překvapením pro diváky a obraz by měl odrážet náladu, která momentálně při malbě vznikne. „Pozvala jsem děti ze zdejší Základní umělecké školy s tím, že bych byla ráda, aby do budoucna vznikla nějaká užší spolupráce. Domnívám se, že to může být pro děti velmi inspirativní a navíc se dozvědí, co to vlastně akční malba je. Navíc by mohly vytvořit jakousi interpretace obrazu, které bychom mohli následně třeba po dobu jednoho týdne v Uffu vystavit,“ dodala kurátorka.
Umění zvané akční malba vznikla v druhé polovině 40. let v USA. Malba v tomto umění nabyla rázu fyzické záležitosti a umělci se motivovali nadsmyslovou taktikou, kterou používali především k malbě na plátnech, barvy jsou nanášeny na plátno impulzivně, což vytváří neohraničené struktury.
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz