Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:07 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

V GALERII UFFO PŘED ZRAKY DIVÁKŮ VYTVOŘÍ MALÍŘ ALEŠ LAMR DVĚ VELKÉ AKČNÍ MALBY

článek vytvořen 27. 04. 2011, přečetlo si ho 3003 lidí

Trutnov - Už více než dva týdny mohou příznivci výtvarného umění navštěvovat v Galerii Uffo výstavu malíře Aleše Lamra nazvanou Kosmické teritorium. V této souvislosti přišla dramaturgie galerie na nápad k vytvoření akční malby přímo před zraky veřejnosti. Tato neobyčejná výtvarná akce se uskuteční v prostorách galerie zítra od 14.30 hodin.
V přímém přenosu malíř Aleš Lamr vytvoří dva velkoformátové obrazy. „Přišli jsme na to tak, že dva jeho rozměrné obrazy, které jsou zavěšeny na skleněných stěnách, nejsou vidět zvenčí. Malíř tedy pokryje zadní strany dvou obrazů opatřené sololitovými deskami malbami. Ty po opětovném zavěšení budou vidět z ulice. Umělec je natolik velkorysý, že nově vzniklé obrazy nám nechá v Uffu,“ řekla nám kurátorka galerie Paulina Skavova.


Na druhé straně tohoto svého obrazu namaluje malíř Aleš Lamr akční malbu.

Podle ní tato akce spadá do celkové dramaturgie Uffa, která mimo jiné spočívá v tom, nalákat tvůrce různých uměleckých žánrů a spolupracovat s nimi na aktivitách, které jsou prostoru galerie ušity na míru. „Takto spontánně vznikla i tato akce. Jde nám také o živé integrování lidí do prostoru galerie. Navíc budou mít Trutnované možnost vidět, jak takový obraz vzniká,“ uvedla Skavova.


Také na druhém protilehlém obrazu vznikne také malba. Na své si pak přijdou i diváci z ulice.
 
Malování obrazů by mělo být překvapením pro diváky a obraz by měl odrážet náladu, která momentálně při malbě vznikne. „Pozvala jsem děti ze zdejší Základní umělecké školy s tím, že bych byla ráda, aby do budoucna vznikla nějaká užší spolupráce. Domnívám se, že to může být pro děti velmi inspirativní a navíc se dozvědí, co to vlastně akční malba je. Navíc by mohly vytvořit jakousi interpretace obrazu, které bychom mohli následně třeba po dobu jednoho týdne v Uffu vystavit,“ dodala kurátorka.

Umění zvané akční malba vznikla v druhé polovině 40. let v USA. Malba v tomto umění nabyla rázu fyzické záležitosti a umělci se motivovali nadsmyslovou taktikou, kterou používali především k malbě na plátnech, barvy jsou nanášeny na plátno impulzivně, což vytváří neohraničené struktury.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena