Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 07:47 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

V KOSMICKÉM TERITORIU MALÍŘE ALEŠE LAMRA V UFFU MOHL KROUŽIT I GAGARIN

článek vytvořen 13. 04. 2011, přečetlo si ho 2234 lidí

Trutnov - „Moje výstava v Trutnově se měla původně uskutečnit loni kolem Vánoc. Dostal jsem ale nakonec tento jarní termín a docela nechtěně jsme se trefili názvem Kosmické teritorium v Galerii Uffo přesně do dne, který připadá na první let člověka do vesmíru. Musím ale říci, že to je náhoda a nebylo to plánováno na Gagarinův let,“ řekl malíř Aleš Lamr.
Jeho výstava byla v úterý v Uffu zahájena vernisáží a potrvá až do 17. května. Pro příznivce umění přední český umělec připravil velkoformátové obrazy s výraznou barevností, které jsou pro prostor moderní galerie jako stvořené. „Ve vystavených obrazech je nejen kosmický, ale jakýkoliv jiný prostor. Je tam perspektiva do nekonečna. Pod názvem Kosmické teritorium si ale divák může představit cokoliv,“ uvedl Lamr.


Až do 17. května vystavuje v Galerii Uffo své rozměrné a barevně výrazné obrazy Aleš Lamr.

Podle Libora Kasíka, ředitele Uffa, který umělce k výstavě vyzval, to byla jasná volba. „Aleš Lamr byl jedním z prvních tvůrců, o kterých jsem v rámci dramaturgie Galerie Uffo uvažoval,“ prozradil Kasík. Lamr patří do výrazné generace, která na českou výtvarnou scénu vstupovala v polovině šedesátých let.

„Dotkla se ho inspirace pop artem, zabrousil i do land artu a akčního umění. Vytvořil báječný svět fantazijně groteskních příběhů podávaný divákovi prostřednictvím oproštěných tvarů a duhové škály zářících barev. Od ironické grotesky doby normalizace dospěla Lamrova tvorba v devadesátých letech do polohy duchovně orientované metafory a kosmogonickým abstraktním vizím,“ přiblížila Lamrovu tvorbu kurátorka výstavy Paulina Skavova.


Lamrova díla, která si získala přízeň návštěvníků vernisáže, dobře ladí s prostorem moderní galerie.

Účastníky vernisáže výstava Lamrových obrazů nadchla. „Myslím si, že jde o jednu z nejlepších výstav, které jsem tady měla možnost vidět. Ta výrazná barevnost obrazů podle mě přesně zapadá do prostoru této krásné galerie,“ popsala své pocity návštěvnice vernisáže Jana Pazderová. V souvislosti se svou výstavou v Uffu Aleš Lamr poskytl Trutnovinkám krátký rozhovor.

BŮH STVOŘIL BARVY A MY BYCHOM JE MĚLI POUŽÍVAT, ŘÍKÁ LAMR

Proč jste přijal nabídku vystavovat v Trutnově?

Oslovil mě ředitel Uffa Libor Kasík. Původně ta výstava měla být loni kolem Vánoc. Potom už jsem o výstavě jednal s kurátorkou Paulinou Skavovou a dostal jsem jarní termín. Nechtěně jsme se názvem Kosmické teritorium v Galerii Uffo trefili do dne připadajícího na 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru. Byla to ale náhoda, i když vím, že po republice běží hromada výstav na toto téma. Například v Praze v Galerii Millennium je taková kosmická výstava.



Přizpůsobil jste svoji výstavu prostoru trutnovského Uffa?
Když jsem viděl ten prostor nejdříve na fotografiích a potom ve skutečnosti, tak jsem se rozhodl se svými velkými formáty využít toho zaoblení ronda. Navíc stěny jsou krásně bílé, plášť budovy je prosklený a proudí sem úžasné světlo. Říkal jsem si, že se moje obrazy budou do tohoto prostoru hodit.
 
Jak na vás prostředí galerie působí?
Mně se prostor líbí, řekl bych dokonce, že jsem jím nadšený. Pro město je Uffo velkým přínosem. Samozřejmě je tu otázka využití. Výhodou je, že jde o multifunkční objekt, kde se konají různé další kulturní akce, při nichž diváci mohou navíc zavítat na výstavu, což je dobré, protože je daleko navštěvovanější než obvykle v galeriích.
 


Vystavoval jste už někdy v Trutnově či na Trutnovsku?
Měl jsem v Trutnově výstavu s mým přítelem Janem Steklíkem už někdy v roce 2004 v městské galerii, kde jsou jiné, ale také úžasné prostory.
 
Vaše práce jsou plné barev. Čím je pro vás výrazná barevnost důležitá?
Já na to mám takové úsloví. Bůh stvořil barvy a my bychom je měli používat. V minulosti je bolševik chtěl vymazat z našeho života. Byla tady jenom šeď: šeď myšlení, šeď života. Chtěl, abychom zalezli do svých nor, nevyčuhovali, neobtěžovali a nikam se moc necpali. Mám takový dojem, že to dnes tady zase pomalu nastupuje.


 
V roce 2001 jste vytvořil křížovou cestu na Staré hoře v Krkonoších. Vzpomínáte na to období rád?
Oslovili mě z Veselého výletu. Obnovili zničenou křížovou cestu a přemýšleli, co s těmi obrázky. Rozhodli se pro odolný smalt, který vydrží drsné přírodní podmínky, které v Krkonoších panují. Neměl jsem takovou zkušenost, ale rád vyzkouším něco nového. Rád na tu práci vzpomínám. Od té doby jsem se tam byl dvakrát podívat a těší mě, že ta barva stále drží.
 
A obligátní otázka na závěr: Co chystáte pro nejbližší budoucnost?
V současné době mám řadu výstav. Kromě Trutnova budu mít už v pátek výstavu v České Lípě. Následně bude výstava v Klicperově divadle v Hradci Králové. Pak v Německu a 11. června v Litomyšli. Zrovna se to tak sešlo.

FOTOGALERIE ZDE:

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr, Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena