Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:52 Svátek: Nela Zítra: Blažej

ROZPOČET MĚSTA ČINÍ 515 MILIONŮ KORUN, VĚTŠÍ INVESTICE MÍŘÍ DO ŠKOLY GORKÉHO

článek vytvořen 07. 03. 2011, přečetlo si ho 2511 lidí

Trutnov - Žádný investiční boom. Podobnými slovy se dá hodnotit rozpočet města pro letošní rok. Zastupitelé ho schválili ve výši téměř 515 milionů korun. „Letošek prostě není rokem zahajování nových investic,“ řekl výstižně trutnovský starosta Ivan Adamec.
Přesto se letos radnice pustí do několika významných akcí. Nejobjemnější bude rekonstrukce Základní školy kapitána Jaroše. Kromě původních 14,6 milionů korun na dlouhodobě pokračující modernizaci musí Trutnov neplánovaně dát dalších 21,6 milionů na likvidaci dřevokazné houby, tzv. dřevomorky. „Musíme školu díky této nečekané havárii rekonstruovat v jiném časovém horizontu, než jsme předpokládali, a bude nás to stát výrazně více peněz,“ uvedl Adamec.

Radnice letos vloží zhruba 14 milionů korun do pokládání nové kanalizace na Bojišti. „Dosud tam žádná nebyla. Bude to liniová stavba, budeme dělat hlavní páteřní kanalizaci, přípojky si pak zařídí majitelé pozemků,“ upřesnil starosta. Dalších 24 milionů poskytl na Bojiště formou dotace stát.

Z dalších investic uveďme například 2 miliony korun na opravy podloubí Krakonošova náměstí. Stejnou částku město dá na nový parkovací systém se závorami u nemocnice, u pivovaru, za kinem a před Komerční bankou. Radnici také čeká každoroční oprava koupaliště, kterou zatím hradí samo, ačkoliv se soudí s původním dodavatelem stavby o kvalitu práce. „Letošek prostě není rokem zahajování nových investic. Pořád ještě doplácíme některé investice, které byly udělány v předchozím roce. Připravujeme už ale další investice pro příští roky,“ ujistil starosta Adamec.

Připustil rovněž, že nové investice závisí také na úspěšných příjmech z prodejů. Trutnov letos počítá například s 10 miliony korun za průmyslovou zónu Krkonošská, 6 miliony za obchodní centrum u autobusového nádraží a 2,5 milionu za prodej pozemků Prachárna ve Volanově. Celkem chce podobným způsobem získat z prodejů 40 milionů korun. A získá 40 milionů za prodej lesů na Rýchorách.

Všeobecně česká města doplatila na finanční krizi. Také Trutnov takto předloni zaznamenal propad na příjmech z daní. „Bylo to tehdy asi 41 milionů korun. Loni už to sice bylo méně, letos také, ale ten propad z roku 2009 se zatím nepodařilo eliminovat,“ dodal starosta Ivan Adamec.

Propad radnice redukuje například snižením peněz vlastním organizacím a zmenšením počtu zaměstnanců radnice.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena