Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:10 Svátek: Nela Zítra: Blažej

V GALERII UFFO JE K VIDĚNÍ ORIGINÁLNÍ TVORBA UMĚLKYNĚ MARIANY JŮDOVÉ

článek vytvořen 27. 01. 2011, přečetlo si ho 3619 lidí

Trutnov - Nové technologie a symboly popkultury inspirují mladou umělkyně Marianu Jůdovou k originální tvorbě. Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze nyní prezentuje svoji dosavadní tvorbu v galerii společenského centra Uffo. Výstava začala včerejší vernisáží.
Zdánlivě lehká kombinace hraček, nápisů, květin, zbraní nebo planet působí při zběžném pohledu nadmíru esteticky. Až při podrobnějším pohledu dešifrujeme jejich poselství. Např. Ostré hroty nůžek a zlomky revolverů tvoří zlověstné květy designové zahrádky. Mariana Jůdová se věnuje malbě, tisku, fotografiím, ale i výrobě různých objektů. V současné době však nejvíce času tráví nad digitálním tiskem.


Umělkyni Jůdovou (vlevo) představila při kurátorka výstavy Paulina Skavova. Vpravo ředitel Uffa Libor Kasík

„Pracuju formou digitálních koláží, výstupem jsou tisky na baneru. Zpracovávám témata, která považuji za důležitá. Věci, které se dějí kolem nás. Násilí, sex, rodina, těch témat je hodně a snažím se tím upozornit na určité věci. Já sama hledám řešení, jak pojmout a uchopit erotiku a doufám, že díky mému způsobu vyjádření se nějaká zásadní myšlenka dostane i k lidem,“ řekla Jůdová.

Dříve umělkyně pracovala např. na pracných výšivkách s erotickými motivy japonského komiksu – hentai manga. Snaží se témata, která nepatří do líbivých obrazů zpracovat formou, která by se lidem líbila. „Uvažovala jsem o tom, že křížová výšivka je něco, co všichni známe dobře a máme to rádi. Přemýšlela jsem, jak podsunout pornografii do křížkových výšivek a tohle mi přišlo jako nejvhodnější,“ uvedla Jůdová.Výstava s názvem Revize shrnuje autorčinu tvorbu z let 2006 až 2010 a je zatím největší, kterou kdy měla.
„Jejím ateliérem je virtuální svět internetu, ze kterého si půjčuje různé artefakty, které pak jako mozaiku skládá do svých obrazů. Touto výstavou navazujeme na Veroniku Bromovou, kdy i ona pracuje s ženskou tématikou,“ řekla kurátorka výstavy Paulina Skavová.

Ředitel centra UFFO Libor Kasík doplňuje: „Záleží, jak pojmeme slovo extravagantní, protože co se může zdát extravagantní v UFFU, nemusí být extravagantní v Praze či jiných galeriích. Souvisí to nejen s dramaturgií UFFA, ale i s prostorem galerie, který je moderní a myslím si, že to je forma, která je tak akorát.“FOTOGALERIE ZDE

Expozice je přístupná denně kromě neděle od 9 do 18 hodin. Potrvá až do 22. února

Jana Jánošíková
Trutnovinky.cz
Foto: Jiří Petr
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena