Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 15:42 Svátek: Nela Zítra: Blažej

VÉST MĚSTO JE O VELKÉ ZODPOVĚDNOSTI, ŘÍKÁ TRUTNOVSKÝ STAROSTA IVAN ADAMEC

článek vytvořen 16. 11. 2010, přečetlo si ho 2883 lidí

Trutnov - Ivan Adamec z občanské demokratické strany vede město už od roku 1998. Od minulého týdne je v pozici starosty už čtvrté funkční období. Přesto se nehodlá měnit a jak tvrdí, nemyslí si, že by byl "okoukaný". "Jestli si myslíte, že začnu cvičit, zhubnu nebo si obarvím vlasy, tak to rozhodně ne. Starostování je o každodenní práci a vizi, jak vést město dál," říká Adamec v rozhovoru.
Počtvrté v řadě jste starostou ...
… to se mi zase přitížilo!

Proč?
(smích) Je to samozřejmě velká zodpovědnost! Pokud si někdo myslí, že je to o moci, tak já to tak nikdy nevnímal. Podle mě je to o velké zodpovědnosti.Prohlásil jste, že jako koalice nechcete svými 22 hlasy válcovat 11 zastupitelů v opozici. Jak jste to myslel?
Prostě to nechceme, a to především ve strategických věcech. Neříkám, že při prodeji běžného domu či pozemku, že k takové situaci nemůže dojít. Ale ve strategických záležitostech jako jsou prodeje výměníkových stanic, Rýchorských lesů nebo privatizace bytového fondu či třeba záležitosti ohledně průmyslových zón, tam by válcování opozice koalicí bylo špatně. Dokonce i v radě města máme dohodu, že nebude ODS nikdy zneužívat většinu. Nebude sedmi hlasy prosazovat něco proti čtyřem hlasům partnerů. To radši ten bod odložíme.

O čem bude nejbližší jednání zastupitelsta?
Na programu bude zejména rozpočet. Nyní uděláme provizorní jako vždycky. Příštím rok nebude investiční boom. Nám do dalšího roku přesáhne dofinancování už rozjetých nebo dokončených investic. Máme co platit. Nyní chystaný rozpočet bude velmi podobný tomu ostrému.

Které klíčové body čekají Trutnov v dalším období?
Jedeme dál podle strategického plánu. Naše volební programy jsou vlastně kompilát ze strategického plánu, který jsme vytvořili už před lety. Budeme pokračovat v tom, co jsme vždycky dělali: tedy v péči o městskou infrastrukturu, o školy, sportoviště a kulturu. Nelze říkat, že budeme pořád stavět velké stavby typu kulturního centra. To jsou výjimečné stavby. Spíš se budeme věnovat tomu, co jsem řekl.

Poprvé jste se o post starosty ucházel v roce 1998. Napadlo vás tehdy, že se stanete znovu starostou i v roce 2010?
Ani omylem. Někteří lidé, hlavně ti co mě neznali, mi dávali sotva tři měsíce. Trošku jsem to přetáhl.

Před dvanácti lety se vaše zvolení starostou povedlo až na druhý pokus. Letos to bylo velmi rychlé. Čím si to vysvětlujete?
To se snad ani nedá porovnávat. Tehdy jsme se nemohli dohodnout. Byla jiná doba. Měnil se starosta, můj předchůdce Gustav Hillebrand odcházel do důchodu. Češi jsou konzervativní národ. Když se mění osoba, tak to vzbuzuje víc emocí, než když funkce plynule přechází z jednoho období do druhého.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena