Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 04.02.2023
Přesný čas: 23:31 Svátek: Jarmila Zítra: Dobromila

ŘEDITEL KASÍK ZPÍVAL V MOZARTOVĚ REQUIEM. KOLEGOVÉ HO CHVÁLILI

článek vytvořen 11. 11. 2010, přečetlo si ho 2125 lidí

Trutnov - V neobvyklé roli se představil ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík. Minulý čtvrtek zpíval v Mozartově Requiem tenorový part. A to právě na domácím pódiu - přímo v novém trutnovském kulturním stánku.
Bývalý dramaturg, absolvent pražské hudební akademie a produkční se v domácím prostředí jako zpěvák prezentoval poprvé. Vybral si k tomu dvě stě starou a populární skladbu Wolfganga Amadea Mozarta. „Už dlouhou dobu jsem si tuto moji oblíbenou skladbu nezazpíval. Byla první, kterou jsem tady chtěl uspořádat, pokud nepočítáme Trutnovský podzim, který už měl dramaturgii de facto hotovou. Máme tady první koncert mimo festival, skladba je nádherná. Nemohl jsem nechat tu příležitost být a musel jsem si zazpívat,“ vysvětlil Libor Kasík.Na koncert se podle svých slov příliš dlouho nepřipravoval. „Skladbu znám, zpíval jsem ji mnohokrát. V podstatě jsem se jen rozezpíval, projel si noty a na generálce pár hodin před koncertem jsme to dali dohromady,“ řekl Kasík.

Známou skladbu v Trutnově hráli pod vedením dirigenta Jaroslava Brycha muzikanti Komorní filharmonie Pardubice, zpívali členové Pražského komorního sboru a čtyři sólisté: Michaela Šrůmová (soprán), Barbora Polášková (alt), Tomáš Jindra (bas) a právě Libor Kasík coby tenor.

Známou zádušní mši si přišlo poslechnout do Uffa téměř čtyři sta lidí. Bylo beznadějně vyprodáno. Nebylo divu. Requiem přitahuje pozornost veřejnosti víc, než jiná podobná díla. Zvláště, kdy je jedním ze sólistů ředitel společenského centra. „Samozřejmě nervozita byla, protože jsme měli dohromady pouze jednu zkoušku. Čekal jsem, jaká bude akustika, ale myslím si, že se nám to povedlo. Byl bych rád, kdybychom tady podobných koncertů dokázali uspořádat více. Samozřejmě jsou to věci finančně relativně náročné, ale pokud nám lidé zachovají přízeň a budou chodit, tak by v tom problém být neměl,“ přiznal.

 

Trutnovský tenor sklidil úspěch nejen u diváků, ale kladně hodnotili jeho vystoupení i pěvečtí kolegové. „Musím se před ním hluboce sklonit. Přitom jakou nyní zastává funkci a práci jakou vykonává, tak předpokládám, že času na cvičení moc nemá. O to více hodnotím jeho výkon, který byl téměř stoprocentní,“ prohlásil dirigent Jaroslav Brych.

„Kritizovat ho nemůžu, protože zpívá výborně. Co ho znám, vždycky se snažil, má krásný hlas. Doufám, že se posluchači dnes přesvědčili, že je to nejen výborný ředitel, ale také skvělý zpěvák,“ uvedla Barbora Polášková. „Byl to obdivuhodný výkon vzhledem k tomu, že se v posledních letech věnuje úplně odlišné činnosti. Mně by se na jeho místě podlamovala kolena. Nesmírně ho obdivuju, že to ustál a se ctí přednesl svůj part,“ řekla sopranistka Michaela Šrůmová.

Čtyřicetiletý Kasík upozornil, že pravidelně zpívat nehodlá. Chce se naplno věnovat ředitelské práci. „Můj pěvecký plán je zpívat pro radost, několikrát do roka se udržovat, opravdu z toho mít radost. Neberu to jako svoje povolání. Dělám to pro radost svoji a pro radost lidí,“ dodal ředitel společenského centra Libor Kasík.

FOTOGALERIE ZDE 

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena