Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:35 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

ZAJÍMAVOST: UFFO ROZEZNÍ TÓNY MOZARTOVA REQUIEM, ZPÍVAT BUDE I ŘEDITEL KASÍK

článek vytvořen 18. 10. 2010, přečetlo si ho 2038 lidí

Trutnov - Jedno z nejslavnějších děl hudební historie, Mozartovo Requiem d moll, zazní ve čtvrtek 4. listopadu ve společenském centru Uffo. Skladbu, jejíž vznik je opředen tajemstvím souvisejícím s úmrtím jednoho z největších hudebních géniů, uslyší trutnovské publikum v podání Komorní filharmonie Pardubice, Pražského komorního sboru a sólistů pod vedením Jaroslava Brycha.
Dílo, které u Mozarta v roce jeho smrti 1791 objednal neznámý zadavatel je široké veřejnosti známo především díky legendárnímu filmu Miloše Formana Amadeus. „Forman ve svém filmu nastiňuje variantu, že Requiem u Mozarta objednal starší a ve své době velmi významný komponista Antonio Salieri, jenž nemohl překonat nenávist k mnohonásobně talentovanějšímu mladšímu kolegovi. Pravděpodobnější verze však je, že za objednávkou stál hrabě Franz von Walsegg zu Stuppach, jenž podobně oslovoval přední skladatele a jejich díla pak vydával za svá,“ uvedl ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík, jenž se na koncertě ujme tenorového partu.

Skladatel tušil, že zádušní mši píše sám pro sebe. Dílo skutečně nedokončil a v prosinci 1791 zemřel. Autorem závěrečných částí skladby je tak na základě poznámek a skic Mozartův žák Franz Xaver Süssmayer.

Na trutnovském koncertě, v jehož úvodu zazní úprava chorálu Svatý Václave Marko Ivanoviče, se pod taktovkou Jaroslava Brycha představí přední česká tělesa – Komorní filharmonie Pardubice a Pražský komorní sbor, sólových partů se ujmou Michaela Šrůmová, Barbora Polášková, Libor Kasík a Pavel Kobrle.

Koncert začíná v 19 hodin, vstupenky je možno zakoupit v inforecepci Uffo, v recepci Národního domu a v městském informačním centru na Krakonošově náměstí, rezervovat pak na čísle 499 300 999. Více informací na
www.uffo.cz.

(tz, lik)
Trutnovinky.cz
Foto: archiv

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena