Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:03 Svátek: Nela Zítra: Blažej

HRADECKÝ KRAJ: DÁLNICE D11 MŮŽE VZNIKNOUT I ZA SOUKROMÉ PENÍZE

článek vytvořen 07. 09. 2010, přečetlo si ho 4658 lidí

Trutnov - Pokračování stavby dálnice D11 od Hradce Králové k polské hranici může podle hradeckého hejtmanství vzniknout i za soukromé peníze. Kraj si již nechal udělat studii, která možnost postavit dálnici metodou partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) popisuje. Kraj chce výsledky studie konzultovat s ministerstvem dopravy. ČTK to dnes řekl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.
Podle plánů by měla D11 vést od Hradce Králové kolem Jaroměře k česko-polskému hraničnímu přechodu v Královci. Náklady na dokončení se odhadují na 34 miliard korun, ale stát zatím kvůli nedostatku peněz s žádnými výdaji na D11 do roku 2012 nepočítá. Z harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury zmizel u D11 i termín předpokládaného dokončení.

Studie podle mluvčího jako základní podmínku pro financování stavby soukromými investory uvádí předchozí vykoupení pozemků státem. "Právní prostředí pro získávání potřebných pozemků je velice komplikované. I proto počítáme se zákonodárnou iniciativou, která by přístup k potřebným pozemkům zjednodušila," řekl hradecký hejtman Lubomír Franc.

Stavba dálnice D11 se v roce 2006 zastavila tři kilometry před Hradcem Králové kvůli nevykoupeným pozemkům farmářky Ludmily Havránkové. Spor o pozemky se řeší už 16 let a žádné z vlád se s farmářkou zatím nepodařilo na výkupu pozemků dohodnout. Problém tak bude řešit nový ministr dopravy Vít Bárta.

ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena