Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:50 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

TIP NA VÝLET: DO ADRŠPAŠSKÝCH SKAL MOHLI DŘÍVE JEN NEJBOHATŠÍ

článek vytvořen 13. 08. 2010, přečetlo si ho 1400 lidí

Trutnov - Pískovcový komplex Adršpašsko - teplických skal patří mezi největší svého druhu ve střední Evropě. Stovky skalních masivů do nynější podoby vymodelovalo moře v období druhohor. Dnes tak s trochou fantazie můžeme uprostřed lesů najít Džbán, Čertův most nebo Milence. Zvlášť o víkendu je navštěvují davy turistů a proto je lepší naplánovat si návštěvu na všední dny, nejlépe hned po ránu.
„S rozvojem cestovního ruchu v Adršpachu začal baron Nádherný,“ vysvětluje vedoucí infocentra Beata Merclová. Dodnes uprostřed lesa stojí gotická branka, kterou nechal Ludvík Karel Nádherný roku 1839 postavit jako původní vstup do skal. „Díky němu tu jsou také Malý a Velký vodopád. A jedna z největších atrakcí - Skalní jezírko, na kterém je projížďka lodí,“ dodává. V té době byste zde ale marně hledali vysoký les. Místo mělo parkovou úpravu s nízkými stromky. Vstupné, které se do komplexu tehdy vybíralo, si mohli dovolit zaplatit jen ti nejmajetnější.Mezi stěnami protéká potok. Teď má šířku sotva dva metry, ale za pár kilometrů bude řekou Metují. Místní se dlouho nemohli dohodnout, kde pramení, a proto museli úředníci před pětatřiceti lety vydat vyhlášku, která spor rozhodla. Od té doby leží pramen na náhorní plošině na západ od Adršpachu.

Co však úředně rozhodnout nelze, jsou domnělé léčivé účinky adršpašské vody. Jedním z nejznámějších pramenů je Stříbrný. „ K němu se váže spousta různých pověstí. Jedna z nich je, že kdysi skály navštívila žena, která dlouho nemohla otěhotnět. A když se ze Stříbrného pramenu napila, do roka se ji narodila dvojčátka,“ vypráví Merclová.

Nedaleko hlavního vchodu je zatopený lom, kam stojí za to si zajít. Bývalá pískovna se zaplnila vodou doslova přes noc poté, co dělníci narazili na spodní vodu. Během sezóny si zde lze půjčit loďku a prohlédnout si skály z vodní hladiny. Koupání je ale v jezírku přísně zakázané. Leží totiž v chráněné krajinné oblasti.

Šárka Hurdálková
Trutnovinky.cz
Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena