Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 14:38 Svátek: Nela Zítra: Blažej

TIP NA VÝLET: MODERNÍ KŘÍŽOVÁ CESTA NA STAROU HORU V TEMNÉM DOLE

článek vytvořen 06. 08. 2010, přečetlo si ho 2681 lidí

Trutnov - Díky nejvyšším českým horám Krkonoším patří náš okres mezi turisticky nejvyhledávanější lokality v zemi. Trutnovinky proto zahajují seriál tipů na výlet užitečný nejen pro zdejší výletníky, ale také pro přespolní. Tipy na výlet začínáme putováním k moderní Křížové cestě v Temném Dole.
Cesta začíná přibližně 200 metrů od infocentra a galerie Veselý výlet, vede ke kapli sv. Anny a ke studánce s léčivou vodou. Cesta pokračuje na Starou horu. Stejnojmenná osada horských chalup je jednou z nejzachovalejších lidových architektur v Krkonoších. Jde o celkem nenáročný výlet - cesta je široká, upravená a nejsou zde žádné velké schody. V některých partiích je prudší, ale je to trasa, po které mohou jít rodiče s dětmi i senioři. Od silnice ke kapličce je to přibližně půl kilometru.


Moderní křížová cesta v Temném Dole začíná přibližně 200 metrů od infocentra a galerie Veselý výlet.

„Tato cesta je poměrně tradiční, ale v této výzdobě je to nová věc. Zásluhu na tom má i Hradní společnost Aichelburg a Veselý výlet,“ vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí Radek Drahný. Velice moderně pojatou Křížovou cestu vytvořil pražský výtvarník Aleš Lamr (na druhém snímku), pro kterého je příznačná symbolika v tvorbě. 

Aleš LamrLamrovo dílo je výjimečné svou jednoduchostí, barvami a tím, že ponechává prostor fantazii a přemýšlení nad jednotlivými zastaveními. „I ten, kdo nezná příběh Křížové cesty, v tom najde umění a je to pro něho zajímavé,“ říká Lenka Klimešová z Veselého výletu. Větrná kalamita roku 1966 zničila původní Křížovou cestu, studánka na dlouhou dobu zmizela a o další pustošení se postarali vandalové.

V roce 1991 se místní lidé a přátelé Veselého výletu rozhodli všech 14 zastavení opravit. Z původní Křížové cesty se nedochoval žádný obraz, a proto zvolili moderní umění v pojetí Aleše Lamra.

„Věděli jsme, že kdybychom se pokusili o realistické vyobrazení, takže by to byla vlastně kopie něčeho, co ani nevíme, jak vypadalo,“ říká Pavel Klimeš z Veselého výletu.

Podle něj Aleš Lamr, jako věřící člověk již několikrát sakrální tématiku znázornil. „Věděli jsme tedy, že k tomu má blízko a rozhodli jsme se pro něho,“ dodává Klimeš.

Umělec použil smaltovou techniku a jeho netradiční vyobrazení září barvami. Ježíše Krista symbolicky znázornil jako žlutý puntík. Pozornému oku neunikne, že na jednom zastavení se autor spletl a Ježíše vytvořil oranžově.


Cesta končí u studánky, u níž se podle staré pověsti zjevila Panna Marie.

Křížová cesta končí u studánky, u které se podle pověsti zjevila Panna Marie. V mystickém zření poradila místnímu nemocnému horalovi, aby se napil vody ze studánky. A když se tak stalo, byl zázračně vyléčen. Pověst se rychle šířila a od té doby lidé ke studánce přinášejí obrázky svatých.Kateřina Adamcová
Trutnovinky.cz
Foto a Kamera: Dušan Mihalečko

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena