Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 26.07.2021
Přesný čas: 22:26 Svátek: Anna Zítra: Věroslav

NA KUKSU POČTVRTÉ VYPUKNOU SLAVNOSTI KONÍ, HISTORIE A ŘEMESEL

článek vytvořen 08. 07. 2010, přečetlo si ho 1792 lidí

Kuks - Do čtvrtého ročníku v sobotu vstoupí v magickém prostředí Hospitalu Kuks Slavnost koní, historie a řemesel. Od 9 do 17 hodin návštěvníci uvidí starokladrubské vraníky nejen v zápřeži, ale také pod sedlem. Vystoupí v pas de deux dam v sedlech, drezuře klasické i barokní, tanci s garochou i v ukázce výcviku jízdní policie. Podle pořadatelky Jitky Černé bude novinkou letošního ročníku adrenalinová ukázka závodu spřežení.
„Nesmějí chybět ani nádherné trojspřeží chladnokrevných hřebců pana Nývlta v parádní zápřeži i při práci v lese, nakládání klád na vůz pouze s koňmi z dob, kdy v lesích chyběla jakákoli mechanizace, kompletní senoseč s koňmi. Od posečení až k odvozu trávy či přetahování diváků s jedním z tažných koní,“ přiblížila Černá.


Také na letošní Slavnosti koní, historie a řemesel v barokním areálu Kuks se očekává velká návštěvnost.

Do historie účastníky slavnosti vrátí znalci střelného prachu i pejskové plemene malý kontinentální španěl, který byl kdysi nezbytným doprovodem šlechty. V sedlech poníků i velkých koní se objeví děti. Do tajů podkovářského řemesla lze nahlédnout při podkování koně podkovami vyrobenými na místě. Skupina Caballos nechá nakouknout pod pokličku své kaskadérské činnosti.


Diváci stejně jako v minulých ročnících budou moci mimo jiné obdivovat umění jezdců na koních.

Součástí bude rovněž prodejní výstava velkoplošných fotografií Heleny Görnerové, která zavede do světa kočích a jejich koní. Autorka snímků bude na Kuksu osobně přítomna. Organizátoři mysleli i na nejmenší návštěvníky a připravili pro ně bohatý doprovodný program. Děti se mohou vyřádit na trampolíně, ve skákacím hradu, svézt se na unikátním ručně vyřezávaném a malovaném kolotoči, na ponících i v kočárku taženém poníkem, zúčastnit se výtvarné dílničky s malováním na trička i dřevo.


Kovářství patří mezi nejstarší řemesla. Do jeho tajů návštěvníky zasvětí zkušení kováři.

Nezbytností jsou řemeslné trhy. Ve stáncích bude bohatý sortiment výrobků jako malovaný textil, keramika, skleněné šperky, interiérové nástěnné dekorace, dřevěné hračky, slaměné i šité klobouky, bylinkové polštářky ve tvaru zvířátek, perníčky, dřevěné meče, halapartny, cínoví vojáci a různé pochutiny jako pražené oříšky, slunečnicová a dýňová semínka, pravý sekaný med, Frolíkova káva, medovina, domácí bramboráky a mnohé další.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Zbyněk Kačer

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena