Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 26.07.2021
Přesný čas: 21:46 Svátek: Anna Zítra: Věroslav

NA SLAVNOST KONÍ V KUKSU PŘIJEDE SLAVNÝ STAROKLADRUBSKÝ OŘ

článek vytvořen 10. 07. 2009, přečetlo si ho 1318 lidí

Kuks – Magické prostředí Hospitalu Kuks bude v sobotu opět kulisou akci, která pohladí po duši všechny, kteří mají rádi koně. Kromě krásy těchto ušlechtilých zvířat mohou návštěvníci obdivovat také zručnost řemeslníků a nahlédnou rovněž do historie. V areálu se od 9 do 17 hodin uskuteční Slavnost koní, historie a řemesel Kuks 2009.
Kdo přijde, nebude rozhodně litovat. Návštěvníkům se představí Starokladrubský kůň, který bývá označován chloubou českého národa. Jde totiž o jediného živého tvora na světě, který byl prohlášen kulturním dědictvím své země. Bílé kladrubáky najdete v Kladrubech, černé ve Slatiňanech.
Právě ze Slatiňan na slavnosti míří ti černí, kteří budou přítomné po celý den provázet pod sedlem i v zápřahu.

V programu okouzlí snové pas de deus starokladrubských hřebců s dámami v sedlech, ohnivé španělské rytmy při tanci s garochou, dále naleštěný zápřah či ukázka výcviku koní v barokním ježdění. Ani o bílého kladrubáka nebudou návštěvníci slavností ochuzeni. -Starokladrubačka Alcala je na Kuksu vlastně doma a jako každý rok umožní dospělákům i dětem svézt se na hřbetě takového koně.

Novinkou letošního ročníku budou starokladrubáci v netradičním zápřahu. Představí se rovněž kůň Dimon a v jeho sedle, samozřejmě dámském, Michaela Ployerová ve vystoupení nazvaném Zpátky do baroka. Mnozí tuto dvojici dobře znají, protože patří již neodmyslitelně k většině akcí na Kuksu.

Součástí programu bude Ohňová show aneb Hořící Ludvík, což je také další z novinek letošního roku.
„Aktér si přeje vystupovat až na konci programu, aby pořadatelé mohli po vystoupení v klidu odklidit zuhelnetělé zbytky jezdce a koně,“ žertují pořadatelé.

Turnaj aneb Pohádka o třech bratrech je show kaskadéru a filmových jezdců ze skupiny Caballos. Na Kuks možná také dorazí Krakonoš. „Kdo ví? To bude překvapení. V Krakonošově panství je totiž v červenci práce nad hlavu a tak sám Krakonoš alias pan Pechan neví kam dřív skočit. Pokud si přece jen najde chviličku a přijede za námi, tak určitě úplně jinak, než jak jste ho viděli v předcházejících dvou ročnících naší akce na Kuksu, tedy s hřebečkem Bentem,“ lákají na sobotní akci její pořadatelé.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena