Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 14:54 Svátek: Nela Zítra: Blažej

STAROSTOVÉ KRAJE ŽÁDAJÍ RYCHLÉ POKRAČOVÁNÍ STAVBY DÁLNICE D11

článek vytvořen 22. 06. 2009, přečetlo si ho 1723 lidí

Starostové 15 největších měst Královéhradeckého kraje se dožadují rychlého pokračování výstavby dálnice D11. Například chtějí, aby vláda jmenovala vládního zmocněnce pro výstavbu D11. Zároveň jsou připraveni podporovat projevy občanské neposlušnosti obyvatel v městech a obcích zatížených nadměrnou tranzitní dopravou. Vyplývá to z deklarace, kterou dnes starostové podepsali na konferenci Fórum D11 v Hradci Králové.
Konferenci svolal hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD). "Dálnice D11 sice vede k hranicím kraje, ale pro potřeby obyvatel kraje plně neslouží. Odmítáme postoj centrálních orgánů, že dálnice není celostátní prioritou," řekl Franc. Hradecký kraj je podle něj bez dálnice jen venkovem pod Krkonošemi, "kde silnice končí a dál se může jen lanovkou".

Starostové v deklaraci také žádají obnovení kontrolních dnů ke stavbě dálnice a schválení takzvaného zákona o liniových stavbách, který by odstranil dosavadní problémy se získáváním pozemků. Podporují i zapojení soukromého kapitálu do staveb dálnic. U D11 chtějí, aby se stavěla i po částech tam, kde to bude možné.

Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky farmářky Ludmily Havránkové. Záměr Topolánkovy vlády, aby Pozemkový fond vyměnil deset hektarů farmářky za 253 hektarů státní půdy, se zřejmě nenaplní. Místopředseda výkonného výboru Pozemkového fondu Jiří Blažek na konferenci řekl, že taková směna by byla nezákonná a byla by precedentem pro jiné převody pozemků.

Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Nováka by se věc měla rozhodnutím vlády vrátit zpět k řešení ministerstvu dopravy. To by farmářce nabídlo směnu adekvátních výměr s finančním vyrovnáním asi 50 milionů korun. Pokud by to farmářka nepřijala, přišlo by na řadu její vyvlastnění.
Havránková na konferenci v emotivním projevu odmítla tvrzení, že se řešení výměny svých pozemků brání. "Nejsem brzdou dálnice D11," řekla s tím, že všechny požadavky Pozemkového fondu na výměnu parcel splnila. "Kauza se táhne od roku 1992. Pozemkový fond si ze mě dělal jen blázny. Soudu se neobávám," prohlásila.

Podle náměstka hradeckého primátora Josefa Malíře (Volba pro město) je problém pozemků farmářky pro stát jen záminkou k tomu, aby se ve stavbě dálnice dál na Jaroměř a Trutnov nemuselo pokračovat. Trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS) připomněl, že stavba D11 je jednou z nejpomaleji stavěných dálnic v Česku.

Hradecký senátor a krajský zastupitel Vladimír Dryml (ČSSD) vyslovil nad deklarací pochybnosti a jednání konference označil za "mlácení prázdné slámy". "Pokud nebude spravedlivý zákon o liniových stavbách, tak se nikam nepohneme a budeme zavalení deklaracemi," řekl.

Na konferenci Franc vedle starostů, poslanců a dalších činitelů pozval i zástupce ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a Státního fondu dopravní infrastruktury. Žádný z nich ale přes původní slib účasti do Hradce Králové nepřijel. Zdůvodnili to tím, že pokračování dálnice závisí na vypořádání pozemků farmářky Ludmily Havránkové, které je nyní v kompetenci ministerstva zemědělství. Hejtman jejich postoj označil za zklamání.

Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena