Nápad dnes již zesnulého sochaře Vladimíra Preclíka byl zhmotněn patnácti sochaři, kteří po svém interpretovali jednotlivá zastavení Křížové cesty. Ta má, ale v moderním pojetí, symbolizovat Kristovu cestu od jeho odsouzení u Pilátova domu až po jeho ukřižování na Golgotě. Celý cyklus je nazván Příběh nadějí a utrpení člověka. Nejen umístění těchto pískovcových artefaktů, ale také nové pojetí tohoto prastarého symbolu vyvolalo diskuse v tisku i na internetu.
„Umístění této moderní Křížové cesty je přímo zločin. Měla by začít seriózní diskuse o odstranění těchto podivných skulptur a jejich umístění na jiné, vhodnější místo,“ nechal se například na internetu slyšet jeden z rozhořčených občanů. V jiné diskutující prý zase sochy vyvolávají pocity strachu.
„Myslím si, že je velká škoda poničit moderním uměním, které v tomto případě uráží mé křesťanské cítění, tak nádherné zákoutí.“ Poněkud anonymní internet se dá vyvážit jen zpovědí konkrétních návštěvníků Křížové cesty přímo na místě. Výlet si tam udělal mladý pár se psem. On, německý mladík z Norimberka, ona, slečna z Trutnova.
„Pocházím z katolické rodiny. Moje česká přítelkyně mě odvezla do Kuksu a pak mě zavedla sem. Musím říci, že jsem křesťan, ale toto pojetí mi připadá velmi originální. Jen těžko si lze představit, že by se tady postavila opět ta známá klasická Křížová cesta. Je 21. století, tak i interpretace sochařů jsou této době adekvátní,“ sdělil nám Karl Krause z Norimberka.
Souhru pískovce a blízkého lesa si také pochvaloval Jiří Koutný z Liberce. „Sám jsem amatérský sochař, tak jsem neodolal a musel se do Stanovic vypravit. Konzervativní duchové budou mít vždy ke všemu novému výhrady. Tak už to chodí. Já jsem přesvědčen, že pískovcová Křížová cesta sem náramně zapadá a je jakýmsi protipólem nedalekých Braunových soch. Myslím si, že se to nijak nevylučuje,“ uvedl Koutný.
Nutno poznamenat, že člověk neznalý místních reálií poněkud bloudí, než si zvolí tu správnou trasu k místu, kde sochy stojí. Na internetu i na místě samém bylo neoznačení trasy terčem poměrně častých výhrad. „Domnívám se, že mohly být umístěny informační tabule ve Stanovicích a u viaduktu,“ navrhuje Karel Marek z Jaroměře.
Návštěvníci jsou rovněž přesvědčeni, že by zde měli být uvedeni všichni autoři soch jmenovitě. Podle Josefa Mádleho, starosty obce Stanovice, na jejímž katastrálním území Křížová cesta stojí, není problém pouze v absenci informační tabule, ale také neukázněnost řidičů. „Auta stojí na obecních i soukromých pozemcích, protože tady schází parkoviště, které by to řešilo,“ postěžoval si starosta Mádle.
Jak jsme se na místě přesvědčili, nejsou informační směrovky odkazující na Křížovou cestu ani v obci samotné, ani v její blízkosti. Automobilisté parkují běžně nejen na silnici, ale také na přilehlé louce. „Myslím si, že v nedávné minulosti v této věci chyběla koordinace,“ tvrdí Pavel Mertlík, vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu v Hradci Králové. Ten ubezpečil, že v současné době je u stavebního úřadu ve Dvoře Králové nad Labem v běhu stavební povolení na informační tabule.
„Ty by měly být instalovány do konce června včetně cedulek z ušlechtilého kovu. Ty budou umístěny u každého artefaktu a opatřeny názvem díla a jménem autora,“ poznamenal Mertlík. Kromě toho ke Křížové cestě vyjde propagační skládačka. Starosta Stanovic podle Mertlíka už požádal krajský úřad také o dotaci na vytvoření parkoviště. „Vše by mohlo být vyřešeno do 1. července,“ ubezpečil Mertlík, který je nové Křížové cestě nakloněn. „Nevypadá to vůbec špatně,“ dodal.
Jak se tedy návštěvníci Kuksu a Stanovice ke Křížové cestě, která je ve správě Galerie moderního umění v Hradci Králové, dostanou? Od Šporkova mlýna ve Stanovicích je třeba se vydat přes železný most na silnici, která návštěvníka po několika stech metrech vyvede z obce na hlavní komunikaci z Jaroměře na Dvůr Králové nad Labem. Tu stačí jen přejít a už nedaleko je vidět železniční viadukt. A právě za ním začíná nová Křížová cesta.
(dar)
Trutnovinky.cz