Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.12.2022
Přesný čas: 05:22 Svátek: Iva Zítra: Blanka

PŮLMARATONCI (7): IRČA SKLÍZÍ OBDIV PŘÁTEL. POKAŽDÉ JI BOLÍ NĚCO JINÉHO

článek vytvořen 31. 03. 2014, přečetlo si ho 7827 lidí

Trutnov - Pražský půlmaraton je už za dveřmi. V tomto seriálu vám jednotlivě představíme všechny účastníky z tréninkové skupiny Trutnov běží na Prahu, kteří se v sobotu 5. dubna postaví na start běhu dlouhého 21,0975 km. Pro Irču Zámečníkovou byla účast v závodě až jako ten poslední důvod, proč se přidala do této běžecké party.
Jak ses dostala k běhání a co pro tebe znamená?
Protože jsem pravidelně plavala a jezdila na kole, rozhodla jsem se vyzkoušet triatlon Mácháčský pohodář. Kvůli tomuto závodu jsem začala poprvé běhat. Nejdále ale jen pět kilometrů. Další léto už to byly triatlonové závody dva… Běh je pro mě zpestření, změna, výzva, kondička, pohyb na vzduchu.Proč ses připojila do tréninkové skupiny Trutnov běží na Prahu?
Skupinku jsem objevila na facebooku. Zaprvé mě nadchla možnost běhat pod zkušeným trenérem, který by mi řekl, co dělám špatně. Zadruhé jsem chtěla poznat nové lidi a mít s nimi společný zájem a cíl. Zatřetí mě zajímalo, jak se dá trénovat běh v zimě. Až jako poslední důvod pro mě byl půlmaraton, protože hned na začátku jsem věděla, že 5. dubna už něco mám. Nečekaně se to ale posunulo o týden dopředu a tím se mi to datum uvolnilo.

Jak vypadala tvoje příprava? Kolik času běhání věnuješ a jak ti to jde zvládat s běžnou prací?
Začala jsem chodit na společné tréninky, dvakrát třikrát týdně jsem si byla zaběhat. Pro nedostatek času často taky do práce nebo z práce. Přidávala jsem kilometry a 10 km se stalo běžnou vzdáleností. Několikrát jsem si dala 15 až 18, pouze jednou jsem uběhla 20. Zúčastnila jsem se dvou závodů na 5 a 8 km a Úpické desítky. Mezitím fitbox, plavání, kolo, sauna, vířivka, doma strečink. S prací to zvládám opravdu těžce, protože buď masíruju, stává se, že o víkendech 10 - 12 hodin denně, nebo cvičím s tělesně postiženými. A proto musím mít na paměti, že si nemůžu dát do těla tak, jak bych chtěla, protože musím zvládnout fyzicky náročný zbytek dne.

Irena Zámečníková

věk: 43
zaměstnání: masérka a fyzioterapeut
charakterizuj sebe jako běžce jedním slovem: začátečník

Co si o tvém běhání a nápadu zaběhnout půlmaraton myslí tvoje rodina, známí, kamarádi?

Manžel si myslí, že mi utíká mládí a já že ho potřebuji doběhnout. (usmívá se) A tady je několik dalších názorů.
Kamarádka Jitka: Nasazení, ve kterém pokračuješ, je pro mě inspirací a máš můj obdiv. Hlavně v tom, že tě znám a vím, že to není tvoje jediná aktivita. Jsi máma, manželka, pracuješ a celý tvůj život je jedna velká aktivita. Do toho ten běh se vším okolo... Palec hore.
Kamarádka Radka: Já tě obdivuji, jelikož jsi nikdy neběhala. Teď ses do toho pustila a chceš to zkusit zaběhnout i přes veškeré problémy, které tě provazí.
Kamarádka Lucka: Obdivuji tě, že ses pustila do něčeho tak náročného! Děláš to pro sebe, ne pro nikoho jiného a o to je větší motivace uběhnout celý půlmaraton.
Kamarádka Nicol: Myslím, že ve tvém věku, při práci a starostí o domácnost je to výkon, který si určitě obdiv zaslouží. Já ti moc fandím a přeji, ať ti to běhá dobře ještě hodně dlouho.
Kamarád Petr: Tato osoba zodpovědně přistoupila k běhu na Prahu. Po všeobecné předpřípravě (tělocvična, bazén) v posledních týdnech poctivě sbíhá všechny cesty necesty po Krkonoších, čehož svědkem je FB a Krakonošova sojka bonzačka.
Názor souseda Petra, který mi často přibržďoval a nabízel svezení: Ze začátku mi bylo Ireny líto, že asi často nestíhá autobus. Časem jsem pochopil, že v tom je něco jiného a říkal jsem si, že předsevzetí jsou krásná věc. Alespoň ty začátky. Dneska tiše závidím a obdivuji její vůli. Pro mě už zůstane tou, která když se zakousne, už nepustí. Máš fakt můj obdiv, je to zcela upřímné.

Je něco, co ti na běhání vadí?
Moje špatná technika. Když mi přestane hrát MP3, tak je slyšet, jak funím. Vždy přítomná bolest, pokaždé něčeho jiného. Zpočátku pata, pak koleno, teď je to achilovka na jedné noze a nárt na druhé.

Čeho bys chtěla na půlmaratonu dosáhnout?
Hlavně to uběhnout. Neodchodit, nekulhat.Do startu zbývá 5 dní. Jak se cítíš? Máš natrénováno?
Těším se, až to budu mít za sebou a na tu atmosféru. Na druhé straně se bojím, že budu muset překonávat bolest. Nenaběhala jsem tolik, kolik jsem chtěla. Dlouho mi trvalo, než jsem překonala 12 km a větší vzdálenosti mi začaly působit problémy. Potřebovala bych tak ještě dva měsíce na přípravu. Do půlmaratonu jsem si chtěla ještě aspoň dvakrát zaběhnout 20 km, ale vzhledem k problémům s nártem to už nedám.

Co bude dál, až to v Praze odběhneš?
Určitě si od běhu chvíli odpočinu a s chutí se vrhnu na jiné sportovní aktivity. Na to se moc těším. Počkám, až odezní zdravotní problémy s chodidly a pomalu se k běhání vrátím. Namotivovala jsem i moji sestru, takže bychom se přes léto chtěly zdokonalit a přihlásit se spolu na 1/2maraton 14. září v Ústí nad Labem.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena