Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:51 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

VRCHLABSKÝ LÉKAŘ DOSTAL ZA SMRT DÍTĚTE U PORODU PODMÍNKU A ZÁKAZ ČINNOSTI

článek vytvořen 31. 03. 2014, přečetlo si ho 10660 lidí

Trutnov - Dva roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let a k tomu tříletý zákaz lékařské činnosti v oboru gynekologie a porodnictví. Tak zní verdikt okresního soudu nad vrchlabským lékařem Aloisem Krulem za úmrtí dítěte při porodu v srpnu 2011. Rozsudek není pravomocný, odsouzený i žalobce si ponechali lhůtu pro odvolání.


Ve vrchlabské porodnici se 1. srpna 2011 uskutečnil porod se špatným koncem - dítě se narodilo mrtvé. Tehdy čtyřiaosmdesátiletý porodník Krul se totiž rozhodl nechat třicetiletou ženu rodit přirozenou cestou i přes její velký váhový přírůstek - téměř 27 kilogramů. Podle soudu a rovněž podle znalců, kteří u soudu vypovídali, měl ale zvolit císařský řez. Neudělal ani další vyšetření, považoval je za zbytečná, protože žena už jednou přirozeně rodila a měla přitom podobný váhový přírůstek.

Tentokrát ale dítě vážilo 5,2 kilogramů, bylo tedy větší než původně odhadované 4,2 kilogramu. Porod se nedařil, lékař musel ve spolupráci s narychlo přizvaným primářem plod vytáhnout násilím. Přitom došlo k vážným zraněním miminka a jeho úmrtí.Lékař svoji vinu od počátku odmítá a cítí se nevinný. „Rodička už v prvním těhotenství přibrala 26 kilogramů. Protože porod postupoval správně, nebyl důvod pro císařský řez, nebyl důvod pro ultrazvuk. Až při další fázi se porod zastavil,“ pronesl na svoji obhajobu. Navíc naznačil, že k poškození plodu mohlo dojít už před porodem, znalci to u soudu ale nepotvrdili.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena