Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:03 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

HLEDANOU STAŘENKU NAŠLI V PÁTEK ŽIVOU, PODCHLAZENOU A VE VÁŽNÉM STAVU

článek vytvořen 28. 03. 2014, přečetlo si ho 10206 lidí

Trutnov - Dnes krátce před polednem skončilo pátrání po dvaadevadesátileté Boženě Říhové ze Svobody nad Úpou. Stařenku s Alzheimerovou chorobou se povedlo najít v Horním Maršově, u mostu přes řeku nedaleko pily. "Našli jsme ji živou, ihned jsme ji zavolali záchranku a lékaři si ji převezli do trutnovské nemocnice," potvrdil policejní mluvčí Udo Ertner.
Stařenku hledala policie, hasiči a horská služba od včerejšího odpoledne. Ze Svobody nad Úpou odešla směrem k Hornímu Maršovu, ale už se nevrátila, ani o sobě během čtvrtka nepodala žádnou zprávu. Pomáhal při včerejším pátrání také vrtulník s termovizí, ale ženu se mu najít nepovedlo. Pročesávání terénu proto pokračovalo od dnešního rána.

Do hledání se zapojili rovněž trutnovští hasiči. Právě ti ji půl hodiny před polednem našli. "Byla při vědomí, ale silně podchlazená. Hasiči ihned poskytli seniorce předlékařskou pomoc, zabalili jí do speciální termofólie a přivolali záchrannou službu. Do příjezdu záchranářů hasiči kontrolovali základní životní funkce a ženě podali také kyslík," potvrdila mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Oba dny pomáhali v pátrání také speciálně vycvičení psi a horští záchranáři. "Dohromady za čtvrteční noc a páteční dopoledne jsme měli v terénu 52 profesionálních i dobrovolných záchranářů a najezdili jsme nějakých 450 kilometrů,“ doplnil náčelník horské služby Adolf Klepš.

Božena Říhová se narodila 10. června 1921, trvale byla hlášená v Bohuslavicích na Náchodsku, ale v poslední době žila ve Svoboda nad Úpou v tamním Alzheimer centru. Je štíhlé postavy, měří asi 165 cm, má světle šedé kratší vlasy. Na sobě měla naposledy tmavé kalhoty, bílý svetr, světlé triko, letní boty a přes rameno kabelku.

Policie požádala o spolupráci při pátrání po stařence také veřejnost.Letos jde o druhé velké pátrání. Počátkem roku více než pět týdnů trvalo pátrání po pětaosmdesátileté Jarmile Novotné z Trutnova. Hledaná žena byla nakonec nalezena mrtvá ve Lhotě u Trutnova. 


(pac, tz)
Trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR
a Hasiči

čtěte také: PÁTRÁNÍ PO HLEDANÉ STAŘENCE BYLO ODVOLÁNO. LIDÉ VE LHOTĚ JI NAŠLI MRTVOU


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena