Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 28.01.2023
Přesný čas: 17:32 Svátek: Otýlie Zítra: Zdislava

FESTIVALOVÁ POZVÁNKA: CESTOVÁNÍ, ADRENALIN A BOJ O HOLÝ ŽIVOT VE FILMU

článek vytvořen 26. 03. 2014, přečetlo si ho 1946 lidí

Trutnov - Výprava za civilizací nedotčeným kmenem Pygmejů, 1600 kilometrů dlouhá cesta přes Arabský poloostrov nebo jeskyňářské dobrodružství. To jsou pro příklad náměty některých filmů, které se budou zítra promítat v trutnovském kině Vesmír v rámci festivalu Expediční kamera 2014. Patronem akce je Hudy Sport Trutnov.


Cestování spojené s dobrodružstvím a odvahou, divoká příroda a adrenalin, extrémní zážitky a neuvěřitelné sportovní výkony. Pojmy, které jsou součástí snímků, mnohdy drsných, někdy až dojemných. V první řadě ale filmů, které netočili pod dohledem producentů typičtí filmaři, ale účastníci unikátních expedic do neobvyklých míst a většinou při nevšedních podmínkách. „Většina filmů, které budeme promítat, získala ceny na prestižních mezinárodních festivalech. Jsou určené především cestovatelům, dobrodruhům a horolezcům, ale na své si přijdou i laici. Filmy sice nemůžou nahradit skutečné prožitky, ale můžou diváky motivovat, inspirovat nebo jim prostě nabídnout příjemný filmový zážitek,“ naznačil Jaroslav Jirman, který bude moderovat trutnovskou část festivalu Expediční kamera.

Přehlídka výjimečných filmů je totiž putovní, během několika týdnů zavítá do více než 110 českých měst. V Trutnově bude už potřetí a organizátoři počítají s tím, že promítnou osm filmů. „Pustíme snímky českých i zahraničních autorů, vesměs v zahraničí oceněných. Lidé uvidí záběry z míst, kam lidská noha běžně nevkročí, nechybí emoce a drsné chvilky často místy připomínající až boj o holý život,“ upozornil Jirman.Součástí festivalu bude i anketa, při které diváci promítnuté snímky hodnotí a ti vylosovaní můžou vyhrát zajímavé ceny. „Loni vyhrál film o dvou australských kamarádech, kteří sice moc neuměli na běžkách, přesto na nich dobyli jižní pól. Bez psího spřežení, saně si táhli sami,“ připomněl Jirman.

PROGRAM FESTIVALU
čtvrtek 27. března 2014
- Pygmejové - děti džungle (slovenský fotograf v Africe)
- Empty Quarter (Britové v nitru arabské pouště)
- Honnold 3.0 (odvážné horolezecké kousky)
- Down the line (průzkum kaňonů v Kanadě)
- Ti z Labského údolí (lezení v pískovcích)
- Autana (lezení v Amazonii)
- Domino (3D - exkurze do nitra stolových hor)

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena