Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 16:17 Svátek: Nela Zítra: Blažej

JIŘÍ F. GRUND: KORUNA SE OSLABENÍM VRÁTILA K REÁLNÉMU KURZU

článek vytvořen 03. 02. 2009, přečetlo si ho 1645 lidí

Mladé Buky - Současné oslabení kurzu koruny vůči euru odráží reálnou hodnotu české měny, řekl dnes ČTK předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Loňský silný kurz koruny označil za dílo spekulantů. Exportérům by slabá koruna měla zvýšit příjmy, což by jim podle Grunda mělo pomoci vyrovnávat ztráty z nynější světové hospodářské a finanční krize.
Česká měna dnes dopoledne oslabila vůči euru na nejnižší úroveň od července 2007 na 28,35 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila na 22,12 Kč/USD. Již v pondělí se koruna dostala k americkému dolaru na nejslabší úroveň od října 2006, tedy za posledních 27 měsíců. Loni v létě se kurz pohyboval kolem 24 Kč/EUR.

Grund také přivítal posílení kurzu dolaru vůči euru, které podle něj zvyšuje ceny čínského zboží na západoevropském trhu. "Čínské zboží přestává být bezkonkurenčně levné. Někteří členové naší asociace se díky tomu začínají opět dostávat k zákazníkům, kteří od nich dříve odešli k čínským dodavatelům," řekl Grund.

Řada exportérů však z nynějšího oslabení koruny vůči euru podle Grunda nebude moc profitovat. Zejména jde podle něj o firmy z automobilového průmyslu. "Loni si totiž zajistily kurz kolem 25 korun za euro. Zřejmě podlehly tvrzením analytiků, že koruna dál posílí. Bohužel se ukázalo, že udělaly nesprávné rozhodnutí," řekl Grund.

I přes vyšší příjmy z exportu budou muset podniky podle něj v nynější světové krizi dál snižovat náklady a hledat nové odbytové příležitosti. "Z vládních chystaných opatření proti krizi bychom nejvíce uvítali změny v odpisech a podporu exportního pojištění a úvěrování," řekl Grund.

Zdeněk Rychtera
ČTK

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena