Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 09:56 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

PŮLMARATONCI (2): MICHALA PŘIHLÁSILA MANŽELKA A S JEHO UBÝVAJÍCÍMI KILY JE SPOKOJENÁ

článek vytvořen 25. 03. 2014, přečetlo si ho 2893 lidí

Trutnov - Pražský půlmaraton je už za dveřmi. V tomto seriálu vám jednotlivě představíme všechny účastníky z tréninkové skupiny Trutnov běží na Prahu, kteří se v sobotu 5. dubna postaví na start běhu dlouhého 21,0975 km. Bohužel, včera svou účast musel zrušit Jarda Bartoš, kterému teprve před pár dny sundali sádru z kotníku, a tak nás do hlavního města vyrazí dvanáct. V této sestavě bude i Michal Dufek.
Michale, jak ses dostal k běhání a co pro tebe znamená?
Na půlmaraton mě přihlásila moje manželka Lenka. S odstupem času s vydřenými kilometry a tím ubývajícími kily je na ní vidět spokojenost s jejím rozhodnutím. Pro mě to znamená jen trénovat, cvičit a v Praze běžet.Proč ses připojil do tréninkové skupiny Trutnov běží na Prahu?

Vždy je lepší trénovat v kolektivu. Když se oprostíte od pocitu, že svými prvotními výkony na společném tréninku zvedáte ostatním sebevědomí, nechcete před ostatními, zejména před tou hezčí skupinkou budit dojem vysloužilého sportovce v posledním tažení. Takže dřete a dřít nepřestáváte, i když vám druhý hlas našeptává, že tohle konkrétně nemáte vůbec zapotřebí.

Jak vypadala tvoje příprava? Kolik času běhání věnuješ a jak to zvládáš s běžnou prací?

Hned z kraje jsem to s tréninkem trochu přehnal. Vzpomněl jsem si na své běžecké mládí, nasadil si porce, které jsem kdysi běžně běhával, ale zapomněl jsem se podívat do občanky na svůj věk. Výsledek na sebe nedal dlouho čekat ve formě poškozených kolenních vazů. Naštěstí už postupně odeznívající bolest kolen patří k mému každodennímu sportovnímu úsilí. Běh je časově náročný sport. Vše je ale otázkou priorit a určitě se běží lépe za slunného poledne než večer za svitu čelovky.


Michal Dufek

věk: 43
zaměstnání: podnikatel
charakterizuj sebe jako běžce jedním slovem: zarputilý

Co si o tvém běhání a nápadu zaběhnout půlmaraton myslí tvoje rodina, známí, kamarádi?

Názory se různí, od pochopení po výmluvná gesta signalizující přinejmenším duševní nerovnováhu.

Je něco, co ti na běhání vadí?

Volně pobíhající psi. Nedávno jsem v lese potkal zvíře, které by bez problému vyhrálo konkurz na psa baskervilského. Skýtá to jedinou výhodu a to, že po takovém setkání ihned zapomenete na únavu.

Čeho bys chtěl na půlmaratonu dosáhnout?

Každopádně závod dokončit. Prvenství humánně nechám závodníkům z rozvojových zemí.Do startu zbývá 11 dní. Jak se cítíš? Máš natrénováno?

Nikdy nemáš dostatečně natrénováno, a protože je to můj první závod, nevím, co mě čeká a jestli se mám těšit. Ale domnívám se, že atmosféra závodu, kterého se účastní 12 000 běžců, se stane tou pravou odměnou za vynaložené úsilí.

Co bude dál, až to v Praze odběhneš?

Budu trénovat, protože na 14. června je už naplánován trutnovský půlmaraton.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena