Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:42 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

JAK SE CHOVAT ZODPOVĚDNĚ? DĚTI SI TO PŘIPOMNĚLY POUČENÍM I ZÁBAVOU

článek vytvořen 24. 03. 2014, přečetlo si ho 2316 lidí

Trutnov - Bez zapnutých bezpečnostních pásů, bez helmy nebo bez reflexních prvků? Rozhodně ne! To je jedno z mnoha doporučení, které zaznělo v Uffu při sobotní akci nazvané Rozhlédni se! Určená byla dětem s jasným cílem - připomenout, jak se správně chovat v silničním provozu.


Ti nejmenší se poučnou, ale zábavnou formou dozvěděli základy bezpečného chování. „Děti by měly vědět, jak se v silničním provozu chovat a co si mohou dovolit. Prevence v této oblasti je důležitá a měla by být nedílnou součástí výchovy každého dítěte,“ vysvětlila Linda Jandová z Nadačního fondu Kolečko, který akci pořádá. V Česku už pět let. „Podle statistik se denně na silnici zraní nějaké dítě - ať už jako spolujezdec v autě, cyklista, bruslař nebo chodec. Dokud to tak bude, pořád s naší akcí budeme po republice jezdit,“ zdůraznila Linda Jandová.

V Trutnově se nechalo poučit a zároveň pobavit přes tři sta chlapců a děvčat. Nejprve absolvovali krátké školení, potom se při interaktivních trénincích učili, jak se mají bezpečně pohybovat v silničním provozu. Vědomosti si mohli hned otestovat v připravených kvízech a soutěžích. Zdravotníci k tomu přidali ukázky první pomoci, hasiči předvedli část záchranářské techniky a k prevenci se přidali i policisté s městskými strážníky. Kromě toho děti bavil kouzelník, mohly si zatancovat na dětské diskotéce nebo zajezdit před Uffem na koloběžce.FOTOGALERIE ZDE

Nadace se snaží poradit, jak se co nejlépe ochránit. Lidé si myslí, že udělali maximum, ale odborníci tvrdí, že existuje řada možností, jak se o sebe a děti postarat ještě lépe. „Když třeba připoutáte dítě v autě - vezmete přesku, zapnete ji a je to. Ale můžete to udělat lépe. Třeba přetáhnout pás tak, aby šel přes kosti a ne přes měkké tkáně (břicho). Pozor dejte na zdánlivé maličkosti, jako jsou předměty na krku nebo v kapsách. Jako příklad často uvádíme banální nehodu: řidič zemřel, protože mu srdce propíchla propiska. Měl ji v náprsní kapse a do těla mu ji vmáčkl při nárazu bezpečnostní pás,“ upozornila Jandová.

Bohužel, mnoho lidí potřebuje negativní zkušenost, aby se chovali zodpovědněji. Jsou i tací, kteří si myslí, že jim se něco takového prostě nemůže stát. „Jedu po městě, zastavím v křižovatce na červenou a vidím, jak ve vedlejším voze sedí na zadním sedadle maminka a dítě má na klíně. Má pocit, že jede jen po městě, že ho udrží, kdyby něco. Zkušenosti ale dokazují, že při nárazu nemá šanci dítě udržet,“ zdůraznila Jandová.Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena