Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 18:48 Svátek: Nela Zítra: Blažej

SOUTĚŽ JAZZ WORLD PHOTO UKAZUJE TŘICET NEJLEPŠÍCH SNÍMKŮ SVĚTA

článek vytvořen 22. 03. 2014, přečetlo si ho 2558 lidí

Trutnov - Jazzinec naplňuje statut mezinárodního festivalu nejen po hudební stránce. Kromě špičkových muzikantů z celého světa ho nyní „zásobují“ také fotografové ze všech koutů zeměkoule. Do soutěže Jazz World Photo (vyhlášené právě Jazzincem) se jich zapojilo 135. Na právě otevřené výstavě představují pořadatelé festivalu třicítku nejlepších.
Soutěž spojená s výstavou je na české poměry unikátní. „135 autorů z celého světa poslalo svoje fotky. To ještě nikdy nikdo neudělal,“ prohlásil Ivan Prokop, fotograf a předseda poroty. Její členové hodnotili fotky anonymně a nezávisle na sobě, takže nikdo nevěděl, jak hlasovali další členové poroty, a nevěděl ani čí fotky ohodnotil. „Vybrat ty nejlepší vůbec nebylo jednoduché. Pro mě osobně bylo těžké rozhodování. Byl jsem mile překvapený vysokou úrovní fotek,“ přiznal Ivan Prokop.Přihlásili se autoři z celého světa, takže zastoupeny jsou všechny kontinenty. „Nejvíc, čtyři autory máme pochopitelně do nás, z Česka,“ upřesnil dramaturg Jazzince Tomáš Katschner. Snímky poslali známí fotografové Jaroslav Jirman, Jindřich Oplt, Miroslav Novotný a Jiří Hrbek. Který z třiceti snímků představených na výstavě je ale ten nejlepší, zatím organizátoři neřekli. „Ti tři to už vědí, mají koupené letenky a přijedou si ceny převzít na jazzincové finále, které se uskuteční v sobotu 29. března v Uffu,“ řekl Katschner.

Výstava bude přístupná až do 23. května, a to vždy ve všední dny. Pouze poslední březnová sobota bude výjimkou. „Chceme, aby si expozici mohli prohlédnout fotografové i hudební příznivci. V den festivalového finále to myslím bude vhodná příležitost,“ vysvětlil Katschner. Expozice ale nebude jen trutnovskou záležitostí. Organizátoři slíbili, že z ní udělají putovní záležitost. A také soutěž by do budoucna mohla mít větší význam, než při letošním prvním ročníku. „Když se to bude vyvíjet takhle dobře dál, budou tady do budoucna ještě lepší. A naším cílem je z toho udělat prestižní soutěž,“ dodal fotograf Ivan Prokop.Dodejme, že jedním z hlavních iniciátorů projektu je Patrick Marek, dvorní fotograf trutnovského Jazzince. Nejedná se o soutěž kdo je nejlepší fotograf v tom pravém slova smyslu, naším cílem je vzájemně se inspirovat a propagovat jazzovou hudbu,“ říká. Akce je jakýmsi pokračováním loňské první společná výstavy profesionálních jazzových fotografů z různých koutů světa. Pod názvem Jazz World Photo se v Trutnově prezentovala zatím nevídaná sbírka 44 autorů, nejlepších fotografů světa od Austrálie po Turecko. Od každého byl v expozici pouze jediný záběr.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena