Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:41 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

ZAČÍNAL JSEM OD PÍKY A S PODNIKEM TEXLEN JSEM PAK SPOJIL CELÝ SVŮJ ŽIVOT

článek vytvořen 22. 03. 2014, přečetlo si ho 2365 lidí

Trutnov - O trutnovském malíři Miloši Trýznovi se toho v nedávné minulosti napsalo už hodně. Nejen v souvislosti s jeho výtvarným mapováním města, ale také s trutnovským textilním podnikem Texlen. Tento dvaaosmdesátiletý čilý kmet je však skutečným pamětníkem slávy textilního průmyslu v Trutnově a s tímto podnikem spojil celý svůj aktivní pracovní život.
„Začínal jsem opravdu od píky,“ vzpomíná textilák, „vyučil jsem se v Českých lnářských textilních závodech v Horním Starém Městě, kde byla učňovská internátní škola.“ Protože se dobře učil, bylo mu doporučeno, aby šel na nějakou vyšší textilní školu. Začal tedy studovat Odbornou školu textilní ve Vrchlabí, aby po dvou letech pokračoval ve studiu na Vyšší průmyslové škole textilní v Ústí nad Orlicí. Po maturitě už bylo rozhodnuto o jeho dalším osudu.
„Přihlásil jsem se u podnikového ředitele Mojžíše, který mi určil profesi směnového mistra v Hostinném – Prosečném,“ řekl.Hned na úvod pracovní kariéry to neměl mladý adept textilního řemesla jednoduché. „Přijel jsem tam a zjistil, že tamní závod je určený pro trestankyně a jen pro málo obyvatel obce. Nejhorší bylo pracovat na odpoledních směnách bez seřizovače a údržbáře, mašiny jsem musel opravovat sám. Vydržel jsem tam rok, pak jsem se stal mistrem odborného výcviku a potom jsem šel na vojnu,“ uvedl.

Po návratu z vojny se vrátil zpět do textilky, a jak říká, stal se nejen patriotem Trutnova, ale i textilního průmyslu. Než začal v roce 1964 ředitelovat v závodě Texlen 04 v Libči, musel ještě projít profesí normovače v závodě 01 v Horním Starém Městě. Byl rovněž ekonomem technického normování všech sedmi přádelen, vrchním mistrem a od roku 1964 na sedm let a jeden měsíc ředitelem Texlenu v Libči, z kterého vybudoval vzorový závod.Nové normalizační komunistické garnituře na začátku 70. let Trýzna moc nevyhovoval, byl politicky nevyhraněný a tehdejší mocipáni ho nakonec zbavili funkce ředitele Texlenu v Libči. „Nejdříve si mě pozval podnikový ředitel a říkal, že budu odvolaný z funkce, abych se na to připravil. Potom mně přišel dopis, že mě odvolávají z politických důvodů. Prostě jsem neprošel politickou prověrkou,“ vrací se do neblahé minulosti Trýzna, který však už dávno žádnou trpkost necítí.

„Vždycky mně šlo o to, aby se dělala dobrá práce, vyráběly konkurenceschopné výrobky a lidi byli hrdí na svůj podnik. To se myslím v šedesátých letech dařilo. Jsem na Texlen hrdý,“ tvrdí Trýzna, který v Texlenu pracoval až do důchodu. Ani pak mu nebyl dopřán zasloužený odpočinek. Kolegové na něj totiž stále vzpomínali jako na odborníka. „Když jsem byl v penzi, pořád za mnou chodili. Vzpomínám, jak byl u nás doma tehdejší mistr a budoucí ředitel Masopust a celou noc mě přesvědčoval, abych šel dělat do fabriky mistra. Mně se vůbec nechtělo, ale nakonec mě zlomil a nastoupil jsem jako mistr do Kalné Vody a nakonec jsem skončil opět v Libči,“ usmívá se Trýzna.

Podle něj nikdo, kdo nestrávil život v jedné fabrice skoro celý život, nemůže pochopit, že k ní má člověk Trýznova typu téměř citový vztah. Trýzna byl velice smutný, když se budovy Texlenu začaly bourat. „Někomu to možná nevadí, ale pro mě byl Texlen srdeční záležitostí. Vím, že s tím už nic nenadělám, ale jsem smutný. Nejen proto, že textil, který Trutnov proslavil, skončil, ale také, že budovy, jež utvářely nezaměnitelný ráz města, mizí,“ dodal textilák tělem i duší.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena