Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 28.01.2023
Přesný čas: 18:52 Svátek: Otýlie Zítra: Zdislava

NEPRAVDIVOU ZPRÁVOU O ÚCHYLÁKOVI VYVOLAL ZBYTEČNOU PANIKU

článek vytvořen 28. 02. 2014, přečetlo si ho 5522 lidí

Trutnov - Nepodložená informace dokáže způsobit pořádný poprask mezi lidmi. Dvojnásob pokud se šíří po sociálních sítích (facebook, twitter a další). Autor jedné takové smyšlené zprávy na to evidentně nemyslel. Nepravdivou zprávou o úchylovi způsobil mezi lidmi skutečné obavy.
Napsal doslova: „Prosím pozor na Trutnovsku řádí nějakej úchyl, přepadává ženy, už tři případy jednou u nemocnice, po druhé u Družby a další přepadení na Struze, mluvila jsem se sestřičkou, co jí přepadl POZOR!!! A jen nepřepadává, ale už jsou případy i znásilnění, prosím VELKÝ POZOR!!!“.

Trutnované začali mít logicky obavy, že ve městě skutečně dochází k přepádávání a znásilňování žen. „Na policii se v průběhu posledního týdne obrátilo s žádostí o informace několik osob. Uvedená zpráva v obyvatelích vyvolala opodstatněnou reakci, kterou byla obava a strach o zdraví a život těch nejbližších,“ potvrdil policejní mluvčí Udo Ertner.

Kriminalisté proto začali příspěvek ze sociální sítě prověřovat. „Zjistili, kdo je autorem uvedeného příspěvku a následně tohoto požádali o vyjádření. Z provedeného šetření vyplynulo, že se jedná o nepravdivý příspěvek,“ konstatoval Ertner.

Navíc potvrdil, že policii nebyl od začátku letošního roku oznámen žádný případ znásilnění, kterého by se na území města Trutnova dopustil neznámý pachatel. „Jediné dva případy, kdy nám bylo oznámeno nevhodné chování ze strany dosud neznámé osoby, jsme zaprotokolovali v pondělí 17. února,“ sdělil Udo Ertner.

K prvnímu případu došlo v ulici Oskara Nedbala. Patnáctiletou dívku tam podle jejího tvrzení v osm večer sledoval neznámý mladík. „Při oznámeném jednání nedošlo ze strany mladíka k žádnému kontaktu, oslovení ani jiné gestikulaci,“ upřesnil Ertner.

Druhý případ se stal krátce večer před devátou v Lipové ulici, kde neznámý mladík několik metrů od procházející dívky masturboval. „Při incidentu nedošlo k žádnému fyzickému útoku ani kontaktu a mladík z místa následně utekl,“ uvedl Udo Ertner.

Policisté po mladíkovi pátrají a prosí veřejnost v podobných případech o spolupráci. „Žádáme občany, aby v případě jakéhokoli napadení či nevhodného chování, ke kterému by došlo ze strany jakéhokoli agresora, ihned kontaktovali nejbližší policejní služebnu či přímo linku 158. Včasným oznámením a dopadením pachatele se v uvedených případech dá předejít dalším případům, které by mohl delikvent zopakovat,“ zdůraznil Ertner.

Uživatele sociálních sítí pak policie žádá, aby dobře vážili, jaké zprávy na internet umisťují. „Každý občan by si měl uvědomit, že jakýkoli příspěvek, který se nezakládá na pravdě, může samozřejmě v lidech vyvolat i paniku a strach,“ dodal policejní mluvčí Udo Ertner.

(pac, tz-er)
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena