Název výstavy odkazuje ke sloganu trutnovského Texlenu, který mnozí účastníci vernisáže dobře pamatují. „Bohužel sláva tohoto podniku s více než 150 letou tradicí nedávno skončila, což je velká škoda,“ uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek, který připomenul, že Trutnov byl od 19. století významným centrem textilní výroby v rámci celé Evropy.
Expozice přehledně zahrnuje zejména panely s fotografiemi třiceti závodů podniku Texlen. Ty doplňují výrobky, které podnik proslavily. Šlo především o ubrusy, utěrky, konfekci, textilní kalendáře či rozmanité propagační materiály. Za pozornost určitě stojí trojice ubrusů s motivem Poslední večeře Páně z přelomu 80. a 90. let 20. století zhotovených podle předlohy z 30. let. Zajímavostí mezi vystavenou konfekcí jsou dětské chlapecké šaty z esterlinu z období kolem roku 1958. „Šaty daroval pan Vít, který je předváděl při otevření Základní školy Komenského v Trutnově a na veletrzích v Liberci a Brně,“ stojí na výstavním panelu.
Výstavu doplňují kolorované kresby s jednotlivými závody Texlenu, které namaloval Miloš Trýzna. Jednu ze zdí expozice ozdobila i putovní standarta národního podniku s motivem kolovratu a sloganem Více, lépe, levněji. Vystaveny jsou také přístroj na zjišťování stejnoměrnosti příze nebo speciální váha na zjišťování gramáže přízí. Nechybí ani vzorky lnu a lněná semínka. Kuriozitou mezi vystavenými fotografiemi je snímek ze závodu Texlen 01 v Horním Starém Městě zachycující návštěvu předsedy federální československé vlády Lubomíra Štrougala v roce 1972. „Tehdejší mocipáni do Trutnova moc nejezdili, toto byla spíše výjimka,“ usmívá se kurátor výstavy Ondřej Vašata.
Ten přiblížil historii Texlenu od roku 1946, kdy na Trutnovsku vznikl národní podnik České lnářské textilní závody, který sdružoval několik desítek textilních závodů. „V dobách své největší slávy zaměstnával 6500 lidí, především ženy, které tvořily více než dvě třetiny zaměstnanců. Výroba bohužel skončila v letech 2007 a 2008,“ poznamenal Vašata.
Objekty bývalých závodů Texlen se hlavně v Trutnově nyní bourají. „Textilní podniky přežily vážné hospodářské krize, první i druhou světovou válku, fungovaly i v období socialismu a zaměstnávaly tisíce lidí. Je škoda, že podnik s více než stopadesátiletou tradicí, zanikl,“ dodal ředitel muzea Málek.
Výstava nadchla trutnovského historika Vladimíra Wolfa. „Je to skutečně dobrý počin představit dnes už zaniklou tradici textiláctví. Samozřejmě je škoda, že to skončilo a budovy se bourají. Na druhou stranu je třeba říci, že mnohé z nich byly postaveny už v 19. století. Skutečností je, že jakákoliv přestavba těchto budov by byla ohromně náročná a nákladná. Vzhledem k tomu, že vedení Texlenu to vzdalo a nepřizpůsobilo se novým trendům, tak to vzalo za své,“ domnívá se Wolf.
Vernisáž výstavy, která potrvá do 25. května, doprovodila dechová hudba Krakonoška. „Málokdo asi ví, že právě tato dechová hudba vznikla původně při závodním klubu Texlen,“ prozradil ředitel muzea, který návštěvníkům jako zajímavost připomenul primát Trutnova v době textilní slávy. „Podnikatel Johann Faltis v Trutnově v šedesátých letech 19. století postavil největší přádelnu lnu v celé kontinentální Evropě. Jde o objekty, kde dnes sídlí úřad práce a supermarket Billa.“
FOTOGALERIE ZDE
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek