Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 08:03 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

KOUDELE SE UJME FUNKCE ŘEDITELE V PONDĚLÍ. REVOLUCI VE ŠPITÁLU NECHYSTÁ

článek vytvořen 13. 02. 2014, přečetlo si ho 2889 lidí

Trutnov - Nemocnice bude mít nového ředitele už z kraje příštího týdne. Potvrdil to přímo její nově vybraný šéf Roman Koudele. „Domluvili jsme se, že nastoupím už v pondělí 17. února,“ přiznal osmapadesátiletý lékař a dlouholetý ředitel Státních léčebných lázní v Janských Lázních.

Původně se počítalo s tím, že se funkce šéfa Oblastní nemocnice v Trutnově ujme až 1. března. V dosavadním působišti, soukromém sanatoriu ve Svobodě nad Úpou, ale dokázal své závazky vyřídit a ukončit o něco dřív.V rozhovoru pro tištěný čtrnáctideník Trutnovinky Víkend naznačil, kam budou směřovat jeho první kroky v novém působišti. „Předpokládám, že projdu oddělení po oddělení, promluvím si s primáři a s vedením nemocnice. První dny chci věnovat tomu, abych získal co nejvíc informací a ještě lépe se orientoval. Moje konkrétní představa o špitálu je totiž dvacet let stará, ta současná vychází spíše z internetu a informací od kolegů,“ přiznal.

Koudele jako lékař sloužil v nemocnici v osmdesátých letech. Nyní se do ní vrací v manažerské funkci. Revoluci ale nechystá, primáře měnit zatím nechce. „Na české poměry funguje nemocnice velice dobře, je potřeba ji v tom udržet. Neočekávám, že bych byl hned postaven před nějaká zásadní nebo revoluční rozhodnutí,“ prohlásil.

Čekají ho i nepříjemnosti. Nemocnice se musí například vyrovnat se zrušením regulačního poplatku za pobyt na lůžku. Trutnovskému zdravotnickému zařízení bude tím pádem chybět asi šest milionů korun, omezit péči však nový ředitel nechce. „Jsou sliby z kraje, že výpadek bude eliminován. Ale nejde jen o částku. Osobně vidím problém v nestabilitě. Jednou se zavedou poplatky, zdravotnická zařízení je zakalkulují do svého hospodaření a počítají s nimi. A najednou vám je seberou,“ řekl.

Koudele, který ve výběrovém řízení uspěl v konkurenci dalších osmi kandidátů, působil od roku 1981 do loňského května ve Státních léčebných lázních v Janských Lázních - nejprve jako lékař na oddělení balneologie a fyziatrie a od roku 1990 na pozici ředitele. Když ale loni oznámil, že lázním hrozí krach a uzavření dětské léčebny v návaznosti na novou úhradovou vyhlášku, tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger ho odvolal.

Koudele nyní nastupuje na místo, které přes sedmnáct let patřilo internistovi Martinu Limburskému. Ten ale na podzim z funkce z osobních důvodů odstoupil. Trutnovský špitál pak krátce vedla jeho ekonomická náměstkyně Jana Totková, a po ní od prosince loňského roku Dana Kracíková, současně ředitelka jičínské nemocnice.

Nemocnice v Trutnově zaměstnává zhruba 600 lidí, ročně ošetří asi 12 tisíc lidí a pacientům slouží necelých 340 lůžek.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

 

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena