Absolventů a mladistvých, tedy kategorie, do které spadá i Lukáš, sice v evidenci úřadu práce ubylo, ale pouze nepatrně. Stále jich tam je 466. Volných pracovních míst bylo 627, pro absolventy a mladistvé jen 36. Na jedno pracovní místo v závěru ledna připadalo dvanáct uchazečů o práci.
A jaká byla míra nezaměstnanosti u pěti měst v Hradeckém kraji? Trutnov 9,2, Hradec Králové 8, Náchod 7,2, Jičín 7 a Rychnov nad Kněžnou 6,3 procenta. Na nezaměstnanost mají velký vliv zimní měsíce, protože nejsou ještě rozjeté sezónní práce. Situace by se měla zlepšit v tomto směru na jaře.
„Ano, nezaměstnanost přesáhla hranici devíti procent. Z celého kraje jsme však měli nejmenší nárůst nezaměstnaných, necelých dvě stě lidí. Byl to nepatrný nárůst a vysvětluji si to tím, že nám tady funguje monitoring firem. Z evidence nám odešlo zhruba 700 lidí, kteří mají práci,“ řekl nám ředitel úřadu práce Václav Staněk. Odborníci avizují, že v průběhu letošního roku by se měla zvednout ekonomika a počet nezaměstnaných by se měl snížit. To si myslí i ředitel Staněk. Podle něj jsou vyhlídky pro letošní rok příznivé. „Z předpokladů pro letošní rok by se měla ekonomika zvednout a také máme signály, že některé firmy v Trutnově budou přibírat zaměstnance, a to je dobře,“ dodal.
Lidé bez práce ale tento optimismus příliš nesdílejí. „Je to stále stejná písnička. Podobné prognózy byly hlásány už loni a stejně se nic nezměnilo. Spíše naopak, nezaměstnanost stále stoupá. Myslím si, že konec textilního průmyslu ve městě, který mnozí na sociálních sítích zlehčují, dal našemu okresu pěkně zabrat a ještě dlouho se z toho nevzpamatuje,“ je přesvědčen nezaměstnaný čtyřiapadesátiletý Josef Fliedr, který uvažuje o rekvalifikaci.
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz