Místo avizované výstavy přední české umělkyně Adrieny Šimotové v městské galerii, která byla přeložena na příští rok, se uskuteční výstava ze sbírek předního českého kunsthistorika Jaromíra Zeminy nazvaná Umění, které se mnou bydlí. Bude to různorodá přehlídka kvalitních autorů jako například Aléna Diviše, Václava Boštíka a dalších.
Velkou událostí bude v Galerii Uffo výstava maleb ikony hyperreslismu Zdeňka Berana (na snímku). „Bude to úplně něco jiného, než jsme u nás dosud představili. Měla by to být velkolepá podívaná,“ slibuje ředitel Uffa Kasík. Umělec vystaví výběr obrazů z poslední let, kdy vytvořil figurativní sérii torz nahých těl, převážně jejich zadní části – hýždí a zad tak, že útržek těla vyplňuje celý obraz.
Objekt, instalace, performance. Tak se v Uffu představí všestranný výtvarník, sochař a designér Michal Cimala, který vyrobil řadu originálních hudebních nástrojů a sám se hudbě aktivně věnuje. Při vernisáži zahraje na svůj nástroj Raketon. Architektonických a i technických specifik budovy zase využijí studenti Ateliéru scénografie brněnské JAMU pod vedení Jany Prekové.
Michal Cimala s nástrojem Raketon.
Popáté ozdobí ulice Trutnova sochy, což má každý rok značný ohlas. „Letos jsme vybrali několik mladých sochařů z brněnské Fakulty výtvarných umění v Brně,“ láká ředitelka městské galerie. Návštěvníci se mohou těšit na obrovskou čtyřmetrovou žlutou chobotnici Viktora Paluše, která bude zřejmě umístěna na Krakonošově náměstí. Doplněna bude dalšími zvířecími sochami. Sochař Michal Gabriel by měl do prostoru Dolní promenády instalovat tři červené koně. Kromě toho před městskou galerií bude stát socha ledního medvěda v životní velikosti od Ondřeje Bílka.
Pravděpodobně na Krakonošově náměstí se usadí obří chobotnice Viktora Paluše.
Za unikát se dá považovat expozice věnována Václavu Havlovi. Na venkovním prostranství před Uffem budou instalovány panely s Antikódy, grafickou poezií, kterou Havel napsal v roce 1964. Sbírka obsahuje především kaligramy, jejichž písmena a slova jsou uspořádána typograficky do určitého obrazce. „Snahou této akce bude zprostředkování setkaní s trochu jiným Václavem Havlem, než jak je znám z divadelní tvorby či později z politiky,“ prozradil Kasík.
Léto v městské galerii bude tradičně patřit milovníkům krajinomalby. Po výstavách Joannese Koehlera, Františka Kavána a Antonína Slavíčka se galerie vrací do regionu. Tentokrát bude představeno dílo Julie W. Mezerové. „V Trutnově je známá a její díla vlastní hodně lidí. Mezerová se věnovala klasické krajinářské, velmi kvalitní malbě,“ vysvětlila ředitelka.
Krajinomalby v městské galerii budou z palety Julie W. Mezerové.
V prostorách galerie a současně i před Uffem své dílo představí Lukáš Rittstein a Barbora Šlapetová. „Lukášovy sochy a fotografie Barbory jsou ve velmi zajímavé symbióze,“ poznamenal Kasík. Společná výstava mladých umělců – malíře Patrika Hábla a sochaře Jan Kovaříka spojuje fascinace Japonskem. Zdánlivá jednoduchost, monumentalita a čistota vystavených artefaktů jsou výzvou ukázat, kolik Japonska je v nás, jak se naše kultury nenásilně doplňují a obohacují.
Galerie města Trutnova připravila výstavu Jiřího Johna, manžela Adrieny Šimotové. Jeho dílo vznikalo ze zkušenosti venkovského dětství a mládí. Potom tamtéž potěší mladou generaci souborná výstava šesti komiksových autorů, mezi nimiž nebude chybět trutnovský Jiří Grus. Část výstavy by se měla vztahovat ke Krakonošovi.
V době konání mezinárodního festivalu Cirk-Uff, přehlídky nového cirkusu, by měly být propojeny dva světy - cirkusový a komiksový. „Spolupráci nám přislíbil Jiří Grus, bravurní kreslíř, který je rodákem z Trutnova, kde žije a pracuje,“ přiblížil Kasík. Grusovy práce bude doprovázet program a budou důležitou součástí vizuálu festivalu. Výstava bude tedy živou prezentací Cirk-uffu v ulicích města.
Plakáty trutnovského malíře Jiří Gruse k festivalu nového cirkusu Cirk-Uff.
Součástí expozice grafické novely Nesmrtelný méďa Kristýny Täubelové budou ve foyer Uffa vystaveny autorské tisky všech 66 grafik, ze kterých se kniha skládá. Obrazy blížící se nástěnným objektům divákům naservíruje Milan Houser. „Pro autora je charakteristický velký formát, který skvěle zapadne do architektonické dispozice galerie. Myslím, že to tady bude vypadat krásně,“ dodal ředitel Kasík.
Tečku za kvalitní výstavní sezónou v Galerii Uffo udělají malby dalšího významného zástupce české výtvarné scény Vladimíra Kokolii. Jeho práce jsou charakteristické jak nápaditostí motivů, tak schopností vyjádřit myšlenku v působivé zkratce. A závěr sezóny v městské galerii obstará malíř Josef Procházka, který kdysi dávno pracoval v trutnovském muzeu. „V době, v které žil, se mu nedostalo dostatečného uznání. Jeho tvorba je silná a svébytná. Tvoří kresby a malby, které vzešly z inspirace lidským tělem,“ dodala Pangrácová.
Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: archiv městské galerie a Galerie Uffo