Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:25 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

UFFO UVEDE SVĚTOVOU PREMIÉRU LA PUTYKY A KONCERT BITTOVÉ S FILHARMONIÍ

článek vytvořen 31. 01. 2014, přečetlo si ho 2548 lidí

Trutnov - Velmi velkorysý program se v letošním roce uskuteční ve Společenském centru Uffo. Kromě řady výstav prestižních českých výtvarníků se mohou návštěvníci těšit na skutečné kulturní perly. Už v úterý vystoupí rumunská kapela Fanfare Ciocarlia, která hraje tak trochu jinou cikánskou muziku. „Bude to obrovský nářez, skvělá virtuozita a ještě se k tomu váže poutavý příběh,“ tvrdí ředitel Uffa Libor Kasík.
V březnu a v dubnu se koná výstava Antikódy věnovaná Václavu Havlovi. Její součástí bude divadelní představení Antiwords souboru Spitfire company Miřenky Čechové. Oficiální česká premiéra projektu Antiwords byla v Paláci Akropolis v Praze a nyní ji budou moci zhlédnout i trutnovští diváci. Představení fyzického divadla spojené s hudební instalací v režii Petra Boháče je inspirované Havlovými Dopisy Olze, Antikódy a Audiencí, které zkoumá tvůrce v procesu psaní. Reprodukované i živé hudební výstupy vytvářejí spolu s těly performerek a citlivým nasvícením hlavní způsob vyjádření.

Stěžejnímii protagonistkami jsou Miřenka Čechová a Jindřiška Křivánková. „V hlavní roli spolu s aktérkami inscenace „vystupují“ i velké hlavy od trutnovské sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar speciálně složená pro tuto událost. Je to porovnání toho, jak to dělá Havlův dvorní režisér Andrej Krob a jak Havla vnímá současná mladá generace,“ uvedl ředitel Uffa Libor Kasík. Inscenace měla velký úspěch v americkém Washingtonu. „Rafinované. Výjimečné. Neuctivé. Jednoduše geniální,“ napsal časopis DC Theatre Scene. 


Iva Bittová vystoupí v Uffu s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Výjimečnou lahůdkou bude také koncert známé houslistky Ivy Bittové, kterou doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava. Uffo tento koncert, který se uskuteční 25. dubna od 19 hodin, pořádá společně s festivalem Jazzinec a slibuje nevšední zážitek. „Je to koncert organizačně velmi náročný. Jsme rádi, že se u nás bude konat, protože bude pouze jeden na Moravě druhý v Trutnově,“ řekl Kasík (více čtěte zde).

V souvislosti s prestižním festivalem nového cirkusu Cirk-Uff čeká Trutnov světová premiéra. Proslulý soubor Cirk La Putyka společně se zahraničními umělci uvede ve středu 28. května nové představení Dolls, čili Panenky. Reprízy pak budou 29. a 30. května. „Snažíme se, aby tady byly uváděny projekty v premiéře, což je i případ představení Dolls souboru Cirk la Putyka,“ připomenul ředitel Uffa.


Soubor Cirk La Putyka.

Výstavu grafické novely Nesmrtelný méďa Kristýny Täubelové v září doplní její autorský projekt Jednoduchá tragédie. Projekt s mezinárodní účastí je inspirován básní Papírová tragédie německého spisovatele Michaela Ende. Jde o jednoduchý milostný příběh o devíti obrazech. „Sám Michael Ende zvolil pro metaforické vyprávění jednoduchého milostného příběhu papír. I my jsme tuto metaforu použili a básnické obrazy jsme na scéně realizovali převážně s pomocí papíru,“ představuje Taübelová, držitelka ceny Alfréda Radoka za scénografii 2007, která se už v Trutnově v roce 2012 představila se studenty při výstavě Jiný pohled.


Francouzský mim Julien Cottereau.

K programu Uffa neodmyslitelně patří Divadelní delikatesy a letos tomu nebude jinak. „Chceme sem přivést špičkové umělce, například australskou komediální herečku Amy G, známého francouzského mima Juliena Cottereau nebo divadlo na ledě v podání party kanadských bruslařů Le Patin Libre, což je vlastně něco jako nový cirkus, ale na bruslích. Vidělo by se, jestli by se nám povedlo udělat něco takového přímo před Uffem, nebo na zimním stadionu,“ dodal Kasík.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Michal Hančovský, Miloš Šálek,  www.jfo.cz, Vilém Fischl, www.thaiticketmajor.com

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena