Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:55 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

VÝSTAVA SECESNÍCH A ART DECO PLAKÁTŮ VRACÍ DO DOBY, JÍŽ JSME NEZAŽILI

článek vytvořen 24. 01. 2014, přečetlo si ho 3080 lidí

Trutnov - Městskou galerií provanul duch konce devatenáctého a první třetiny dvacátého století. A jak se to stalo? Galerie totiž zahájila výstavu unikátních plakátů ve stylu secese a art deco ze sbírky Zdeňka Harapese. Ten k tomuto účelu poskytl zhruba 50 plakátů, které návštěvníky vernisáže naprosto okouzlily.
„Pro povánoční čas je tato romantická výstava více než vhodná. Na každého při ní dýchne nostalgie. Básník Ivan Blatný řekl, že nostalgie je touha vrátit se tam, kde jsme nikdy nebyli. Přesně takový pocit mám já, když procházím touto výstavou. Konec devatenáctého století ani třicátá léta minulého jsem nezažila, ale když se divám na ty reklamy, které idylickým způsobem pojímají životní styl té doby, tak trochu zatoužím v té době se ocitnout,“ řekla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.



Secese není jen Alfons Mucha, jak se někteří lidé domnívají. Secese, která se zrodila ve Francii, je daleko širší styl a ve své době zasahovala do všech oblastí života. „Projevila se například v módě, architektuře, v klasickém užitkovém umění jako je nábytek či porcelán. Vystavené plakáty jsou jednou částí toho stylu. Není to však klasické umění v pravém slova smyslu. Je to reklama, která upozorňuje na běžné prostředky, spotřební věci a konzum,“ prozradila dcera sběratele Eva Harapesová (na snímku s otcem - sběratelem Zdeňkem Harapesem).

Jak ilustrují vystavené secesní plakáty, kromě tradičního spotřebního zboží uměleckými prostředky, lákají také na různé kulturní akce, jako byly tehdejší kabarety, na nové obchodní domy, které prodávaly módu, upozorňuje třeba i na cyklistiku či rozvíjející se automobilismus.



„V té době se také hodně rozvíjel turismus. Takže například velké zámořské lodě, které pluly z Anglie do Ameriky, lze na plakátech také vidět,“ uvedla Harapesová. Její otec, který kromě plakátů sbírá i další věci, například zachránil torzo plakátů ze sbírky prvorepublikového sběratele Karla Domorázka. „V současné době tyto plakáty vrací zpátky do života a sbírku neustále rozšiřuje,“ konstatovala dcera.

V současné době Harapesova sbírka zahrnuje až 170 plakátů a další plakáty se neustále objevují. Vystavené „kousky“ jsou velmi půvabné a zachycují dobovou reklamní strategii mnoha firem na různé produkty. Plakáty pocházejí nejen z Francie, ale také například z Německa či Rakouska. Jsou velice pestrobarevné, výtvarně zdařilé i vtipné. Zkrátka pastva pro oči. Harapes tuto pozoruhodnou sbírku tvoří přibližně dvacet roků. „Pokud se nějaký plakát, po kterém zatoužím, objeví, rád ho zařadím do své sbírky,“ poznamenal sběratel pocházející z Polabí.



Ten návštěvníky vernisáže pobavil historkou vztahující se k Trutnovu. Když na začátku 80. let studoval v Praze vysokou školu, měl tam kamaráda, který žil kousek od Trutnova. Slovo dalo slovo a parta studentů se rozhodla, že ho navštíví. On souhlasil a poskytl jim adresu.

Jednou se sebrali a vyrazili k Trutnovu. „Když jsme s partou přijeli do Trutnova na nádraží, zjistili jsme, že jsme kamarádovu adresu nechali v Praze. Rozhodli jsme se, že budeme chodit po hospodách a třeba na něho narazíme. Kamaráda jsme nenašli a prvním ranním vlakem jsme se vrátili do Prahy. Tak se mi Trutnov navždy zaryl do paměti,“ usmíval se nad dávnou vzpomínkou sběratel plakátů Harapes.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena