Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:34 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

PRVNÍ VÝSTAVA ROKU JE UNIKÁTNÍ, UKAZUJE I VÍCE NEŽ STO LET STARÉ PLAKÁTY

článek vytvořen 21. 01. 2014, přečetlo si ho 3171 lidí

Trutnov - Kdo si potrpí na vizuální krásu, která vrací do starých dob konce devatenáctého a první třetiny dvacátého století, neměl by chybět na první letošní výstavě městské galerie. Ta zítra v 17 hodin zahájí vernisáží expozici Secese Art-deco - Plakáty z let 1890 - 1930 z unikátní soukromé sbírky plakátů sběratele Zdeňka Harapese.
Secese vytvořila módu a životní styl na konci 19. a začátku 20. století. Za hlavní znaky secesního slohu se považuje ornamentálnost a záliba v neobyčejných barvách. Art deco je univerzální dekorativní styl, který se rozšířil především v Evropě a v USA ve 20. a 30. letech dvacátého století v průmyslu a řemesle. „Plakáty v tomto období zažívají svoji nejslavnější éru. Jak můžeme sledovat i na příkladu Alfonse Muchy, jejich tvůrcům se dostalo věhlasu a vizuální charakter plakátové tvorby měl mnohdy vysokou uměleckou úroveň,“ uvedla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.Pestrá kolekce secesních a art decových plakátů, kterých sběratel vlastní téměř 170, je nejen prezentací umělecké tvorby, ale je také živým dokumentem doby, v níž jednotlivé kusy vznikaly. Obsahuje díla významných zahraničních autorů, jako jsou například G. Meunier, F. Rehm, Lorain, G. Fraipont, A. Choubrac, Ch. Pless, R. Pean, H. Gray, J. Grun, A. de Riguer, L. Rhead, F. Taylor a další. Nechybí ani čeští tvůrci, kteří se zabývali uměním plakátu - mimo jiné Vojtěch Hynais a Joža Úprka. Všechny plakáty jsou originální vícebarevné litografie, nátisky z původních litografií a původní tisky.

„Tematické rozpětí plakátů ve zkratce sahá od piana po pijana: lázně a bary, elegantní kuřáci, drogistické zboží či módní bicykly, piana a pneumatiky té nejlepší kvality, to vše má dnes charakter nostalgické vzpomínky na dobu gentlemanů a elegantních dam. Výběr představuje reprezentativní plakátovou tvorbu uvedeného období,“ láká na výstavu, kterou uvede Petr Štembera, kurátor Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, ředitelka Pangrácová. Při vernisáži několik hitů z třicátých let zazpívá Jan Sklenář, zpěvák a herec Klicperova divadla v Hradci Králové a hrou na klávesy ho doprovodí pianista Pavel Horák.Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena